Helsinki Shipyard-logotyp
Helsinki Shipyard
FöretagsinsikterEmployer Score
Helsingfors · Åbo · Björneborg
Senast sedd 26 september 2026
Publicerad 3 september 2026 · för 23 dagar sedan
Beräknat utgångsdatum 8 oktober 2026

Power Generation och hjälppipssystemens ansvariga designer

Power Generation och rörsystemdesignern
Helsingfors · Åbo · Björneborg
HybridHeltid, Senior
Uppskattat €2 700 - €3 147
I korthet

Senior designer för fartygs kraftsystem, fokus på dieselmotorer och rörledning. Krav maxima: nautisk arkitektur/examen och flera års erfarenhet. Hybridarbete i Helsingfors/Turku/Pori; 2–3 års projekt.

Ursprunglig jobbeskrivning

I denna vakans är du Systems Responsible Designer för dieselmotorer, kylvatten-system, rökgas-system och relaterade fartygssystem. Du tar tekniskt ansvar för tilldelade system genom hela fartygsdesignprocessen. Du utvecklar systemarrangemang och rörkonstruktioner, designar och utvecklar komponenter och lösningar, ger tekniskt stöd vid upphandling och leverantörsval samt förbereder provprogram. Du samarbetar med andra designers och produktionstekniker för att lösa design- och integrationsutmaningar och kommunicerar med leverantörer och intressenter. För att lyckas har du en kandidatexamen eller magister i nautisk arkitektur eller liknande, starka problemlösningsförmågor, några års erfarenhet inom fartygsmaskineri samt god engelska. Rollens arbete stödjer flexibel hybridarbete baserat i Helsingfors, Åbo eller Björneborg. Projektet varar 2–3 år från planering till första fartyget. Ansök via rekryteringssystemet.

Texten ovan är arbetsgivarens ursprungliga arbetsbeskrivning, hämtad som den skrivits. Övriga uppgifter på sidan, som lön, ansvarsområden och krav, har vårt system tolkat ur samma text och är inte värden som arbetsgivaren uttryckligen har bekräftat. Betrakta dem därför som vår bästa tolkning, inte som verifierade fakta.

Kompetenser & tekniker
Nautisk ArkitekturFartygsmaskineriRördesignIngenjörsprogramvaraEngelska Kunskaper
Utbildningsnivå
Kandidat
Hur denna lön står sig i jämförelse
Uppskattat €2 700 - €3 147Uppskattad nettolön €2 182 - €2 464

Uppskattat utifrån 3 842 jämförbara annonser

17 % lägre än detta företag
€2 080€2 924 median€5 000
Ansvarsområden
  • Fungere som Systems Responsible Designer för dieselmotorer, kylvattenssystem, rökgassystem och relaterade fartygssystem
  • Ta tekniskt ansvar för tilldelade system genom hela fartygsdesignprocessen
  • Utveckla systemarrangemang och rördiagram under grunddesignen
  • Designa och utveckla systemkomponenter och tekniska lösningar
  • Ge teknisk support vid upphandling och leverantörsval
  • Förbereda testprogram och stödja testning och driftsättning
  • Ge teknisk support till produktionsteam
  • Samarbeta med andra designers och produktionstekniker för att lösa design- och integrationsutmaningar
  • Kommunicera och koordinera med leverantörer och övriga intressenter
  • Delta i linjeorganisation och utveckling av teknisk processförvaltning
Krav
  • Kandidatexamen eller magisterexamen i nautisk arkitektur eller relaterat ingenjörsval
  • Flera års arbete erfarenhet inom fartygsmaskineri
  • Goda kunskaper i engelska
Ekonomisk översikt
€43.3M
Intäkter
€6.8M
Vinst
16.0%
Vinstmarginal
Helsinki Shipyard-logotyp
Helsinki Shipyard · 26 lediga tjänster
Topporter: Helsingfors, Finland · 61 · Åbo, Finland · 28 · Björneborg, Finland · 23+14 andra platser
Visa företag
Aktuella lediga tjänster på Helsinki Shipyard via JobCrawls
PlatsAktiva annonser
Helsingfors, Finland61
Åbo, Finland28
Björneborg, Finland23
Distans - Globalt6
Distans - Europa5
Distans - Finland5
Esbo, Finland4
Helsinki, Finland2
Vantaa, Finland1
Purmo? Porin? Finland1
Espoo, Finland1
Lahti, Finland1
Björnö? Finland1
Tampere, Finland1
Seinäjoki, Finland1
Tammerfors, Finland1
Helsingforsområdet1
Aktuell rollfördelning på Helsinki Shipyard via JobCrawls
RolltypAktiva annonser
HVAC-designer2
Finanschef2
Systemutvecklare2
Key Account Manager2
Brandbekämpningssystemsdesigner1
Konceptuell elingenjör1
Full-Stack Engineer1
Teknisk ritare1
Butikschef1
Rörmontör och rörsvetsare1
Produktionsplanerare1
AI-ingenjör1
Teknisk designer1
Fartygs bränsle- och smörjoljesystemets designer1
Produktionsarbetare1
Marknadsföringsspecialist1
Electrical Systems Production Supervisor1
Skrovkonstruktör1
Personal1
Affärsutvecklingschef1
Strukturell designer1
El- och automationsdesigner1
HR-specialist1
Inköpare1
Maskinkonstruktör1
Däcksdesigner1
Teknisk specialist1
Affärsutvecklare1
Power Generation och rörsystemdesignern1
Server- och databasadministratör1
Praktikant1
Öppen ansökan - Produktionpersonal1
Innehållsskapare1
Dataanalytiker1
Teknisk specialist Naval Ship Systems1
Projektkontrollant1
Programmerare1
Chef1
Ledande Designer1
Community- och influencerprogramchef1
Cloud- och DevOps-ingenjör1
Viktingenjör1
Teoringenjör1
Utvecklingschef1
Godkännandespecialist1
Arkitekt1
ICT-chef1
Designer1
Maskinmontör1
Mjukvaruingenjör1
Social Media Community Manager1
Teknisk chef1
Finanssystemansvarig1
Fartygsvärmesystemets ansvarige designer1
VVS-ansvarig1
Affärsanalytiker1
Projektingenjör1
CAD-administratör1
Projektcontroller1
HR-partner1
Projektplanerare1
Designkoordinator1
HSE-koordinator1
Kostnadsberäkningsingenjör1
Regionchef1
Konceptingenjör för maskiner1
Data Analyst1
Human Resources1
Deck Outfitting Design1
Design Engineer1
Programvaruutvecklare1
Arbetsledare1
LVI-designer1
Supportspecialist1
Detaljkonstruktör1
Plåtsvetsare1
Affärskontroller1
Aktuell fördelning av rollnivåer på Helsinki Shipyard via JobCrawls
RollnivåAktiva annonser
Medelnivå51
Chef15
Senior14
Praktikant2
Junior1

Missa aldrig ett nytt Power Generation och rörsystemdesignern-jobb i Helsingfors, Finland

Vecko- eller daglig sammanfattning. Avsluta när som helst.

Liknande jobb

Från JobCrawls sökning: samma rolltitel och primära plats som denna annons (denna tjänst exkluderad). Upp till 8 resultat.