Saariselkä Ski & Sport Resort-logotyp

Saariselkä Ski & Sport Resort

DEmployer ScoreRekrytering stabil

Skid- och slalomanläggningar · Saariselkä

Saariselkä Ski & Sport Resort: 6 lediga jobb just nu, till exempel uthyrningsassistent och Ski Patrol.

  • Rekryterar nu6 lediga jobb

Byggt på 11 platsannonser och 5 offentliga datakällor

6 lediga jobb hos Saariselkä Ski & Sport Resort

Alla jobb

Uthyrningsassistent

Lön inte angiven

SaariselkäPå platsMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 1 dag sedanVisa

Ski Patrol

Lön inte angiven

SaariselkäPå platsMedelnivåEngelska, Finska

Uppdaterad för 1 dag sedanVisa

Servitör

Lön inte angiven

SaariselkäPå platsMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 1 dag sedanVisa

Kock

Lön inte angiven

SaariselkäPå platsMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 1 dag sedanVisa

Skidinstruktör

Lön inte angiven

SaariselkäPå platsMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 1 dag sedanVisa
platsannonser i månaden6platsannonser
från offentliga köpare 20241,2 tn €offentliga inköpsfakturor
samfundsskatt 2024112,4 tn €Skatteförvaltningen
i arbetsgivarregistret sedan2015PRS

Rekrytering

Vanligaste roller

20.0%Slope and trail maintenance worker
Slope and trail maintenance worker2 · 20.0%
Ski Instructor2 · 20.0%
Equipment Rental Assistant1 · 10.0%
Tarjoilija1 · 10.0%
Ski Patrol1 · 10.0%
Snowcat & Maintenance Worker1 · 10.0%
Cook1 · 10.0%
Waiter1 · 10.0%

+1 till

Erfarenhetsnivåer

100.0%Mid-Level
Mid-Level11 · 100.0%

Rekryteringsorter

54.5%Saariselkä, Finland
Saariselkä, Finland6 · 54.5%
Inari, Finland5 · 45.5%

Att jobba här

Employer ScoreDUr annonsernas signaler, inte recensioner
Mest nämnda förmånBegränsat antal delade boendenI 9 % av annonsernaUr dess jobbannonser
Mest efterfrågade kompetensKundserviceI 36 % av annonsernaUr dess jobbannonser
Visa allt

Baserat på 11 platsannonser som vi har sett från Saariselkä Ski & Sport Resort.

D

JobCrawls Employer Score

Beräknat utifrån jobbdata, inte recensioner

Lön25%
Flexibilitet20%
Stabilitet20%
Tillväxt15%
Förmåner10%
Transparens10%

Betyget baseras på lönekonkurrenskraft från publicerade löneintervall (där vi har tillräckligt många annonser), flexibilitet gällande distans- och hybridarbete, anställningsstabilitet över tid, tillväxtsignaler från rollfördelning och trender i rekryteringsvolym, förmåner och personalförmåner som nämns i annonser samt transparens (hur ofta annonser anger en verklig, icke uppskattad lön och en rekryteringsprocess). Hur vi beräknar detta

Förmåner i platsannonserna

Andel av annonserna som nämner förmånen. Många annonser listar inga förmåner alls, så en låg andel betyder "ibland", inte "aldrig".

  • Flexibla arbetstider9%
  • Begränsat antal delade boenden9%
  • Hjälp med boende eller delat boende9%
  • Delat boende eller hjälp att hitta boende9%
  • Omfattande personalförmåner9%
  • Mångsidiga personalförmåner9%
  • Begränsad delad bostad eller hjälp att hitta boende9%
  • Hjälp att hitta lämpligt boende9%
  • Personalförmåner9%
  • Boendehjälp9%

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser

Hur de anställer

Anställningsförhållande
100% heltid
Arbetsform
100% på plats

Vad de efterfrågar

Använd de här orden i din ansökan.

Kompetenser, andel av annonserna

  • Kundservice 36%
  • Engelska 27%
  • Teamwork 18%
  • Skidinstruktion 9%
  • Offpiståkning 9%
  • Matservering 9%
  • Eventplanering 9%
  • Samarbete 9%
  • Längdskidåkning 9%
  • Freestyleåkning 9%
  • Alpin skidåkning 9%
  • Matssäkerhet 9%
  • Pulkaåkning 9%
  • Uthyrningsverksamhet 9%

Språk

55%kräver finska
55%kräver engelska

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser

Ekonomi

Officiella siffror ur offentliga register. Varje kort anger sin källa.

Beskattningsbar inkomst552,5 tn €Skatteförvaltningen, 2024
Betalda skatter112,4 tn €Skatteförvaltningen, 2024
Försäljning till offentlig sektor1,2 tn €År 2024Öppna data om offentliga inköpsfakturor
Visa allt

Ekonomi

Samfundets inkomstbeskattning

SkatteårBeskattningsbar inkomstDebiterade skatter
2024552,5 tn €112,4 tn €
202332,5 tn €6,5 tn €
2022396,6 tn €80,7 tn €
2021140,5 tn €28,7 tn €

Beskattningsbar inkomst är ett skattemässigt tal, inte omsättning eller bokföringsmässigt resultat. Den kan vara noll även för lönsamma bolag, till exempel inom en koncern.

Källa: Skatteförvaltningens offentliga skatteuppgifter, CC BY 4.0.

Försäljning till offentlig sektor

Fakturor som offentliga köpare som publicerar sina inköp har betalat till Saariselkä Ski & Sport Resort: staten samt en del städer och välfärdsområden. Andra köpare ingår inte.

1,2 tn €betalt år 2024

1 offentlig köpare

Största köpare, alla år

  • Valtioneuvoston kanslia
    1,2 tn €

Publicisterna anger beloppen dels med, dels utan moms, så se summorna som ungefärliga.

Källa: Statskontoret, Inköpsfakturor på tutkihankintoja.fi (CC BY 4.0) · uppgifter per 2024

Offentlig finansiering

Statligt stöd1 beviljat stöd · senast 2025
862 tn €

Källa: Europeiska kommissionen, Modulen för öppenhet om statligt stöd (TAM) (EU reuse policy)

Företagsuppgifter

FO-nummer2701321-5Handelsregistret
Registrerat2015Handelsregistret
Visa allt

Registeruppgifter

FO-nummer
2701321-5
Momsnummer
FI27013215
Status
Registrerat
Registreringsdatum
20.7.2015
Arbetsgivarregistret
sedan 1.7.2015
Momsregistret
sedan 1.7.2015
Förskottsuppbördsregistret
sedan 20.7.2015

Andra registrerade namn

  • Saariselkä Ski Resort
  • Saariselkä FreeRide
  • Saariselkä CaravanPark
  • Lieggâ Láávu
  • Pulkkamäen MM
  • Girls Go Shred
  • Ski Saariselkä
  • Saariselkä WinterPark
  • Saariselkä Ski School
  • Saariselkä SnowWorld
Visa alla 16
  • Saariselkä BikePark
  • Bike Saariselkä
  • Paradise Doesn't Have To Be Tropical
  • Saariselkä TrailPark
  • Saariselkä Ski & Sport Resort Ab
  • Saariselkä Ski & Sport Resort Ltd

Källa: Patent- och registerstyrelsen (PRS), FODS öppna data (CC BY 4.0) · uppgifter per 6.10.2026

Tillstånd

  • Serveringstillståndförsta beviljat 16.11.2015

Källa: Tillstånds- och tillsynsverket, Alkoholnäringsregistret (CC BY 4.0)

Öppen ansökan

JobCrawls gör det enklare att skicka en öppen ansökan till Saariselkä Ski & Sport Resort, oavsett om något är ledigt just nu:

  • Följ Saariselkä Ski & Sport Resort med knappen ovan, så meddelar vi dig så fort en passande tjänst öppnas.
  • Logga ansökan du skickar i My Jobs-verktyget, så håller du alltid koll på vad du redan har sökt.
Arbetsgivaröversikt

Saariselkä Ski & Sport Resort finns i JobCrawls jobbmarknadsdata för Finland utifrån aggregerade platsannonser vi följer (säger inte var företaget är registrerat eller har huvudkontor). Bransch: Skid- och slalomanläggningar. Plats: Saariselkä. JobCrawls arbetsgivarbetyg: D. Rekryteringsvolymen har varit relativt stabil.

Vanligaste roller i annonser: Slope and trail maintenance worker, Ski Instructor, Equipment Rental Assistant. Andel distansjobb: cirka 0 %.

Strukturerad data om arbetsgivaren

Sammanfattning av företagsprofilen
MåttVärde
objectIDSaariselkä Ski & Sport Resort Oy
companyNameSaariselkä Ski & Sport Resort Oy
industryEnSkiing centre activities
industryFiHiihto- ja laskettelukeskukset
industrySvSkid- och slalomanläggningar
registryCitySaariselkä
hiringTrendstable
employerScore29
remotenessRemotePct0
remotenessHybridPct0
Arbetsgivarbetyg del för del
MåttVärde
payScore0.5
flexibilityScore0
stabilityScore0.5
growthScore0.25
Distans-, hybrid- och platsannonser
KategoriAnnonser (urval)
Remote0
Hybrid0
Onsite11
total11
Vanligaste roller (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Slope and trail maintenance worker2
Ski Instructor2
Equipment Rental Assistant1
Tarjoilija1
Ski Patrol1
Snowcat & Maintenance Worker1
Cook1
Waiter1
Equipment Rental Clerk1
Rekryteringsorter (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Saariselkä, Finland6
Inari, Finland5
Annonser per månad
MånadAnnonser
2026-094
2026-107
Nyckeltal (när tillgängliga)
MåttVärde
taxableIncome 2024552538
taxesTotal 2024112407
taxableIncome 202332518
taxesTotal 20236504
taxableIncome 2022396614
taxesTotal 202280676
taxableIncome 2021140531
taxesTotal 202128663
taxableIncome 20200
taxesTotal 20200
Finskt företagsregister
MåttVärde
registryBusinessId2701321-5
registryStatusregistered
registryRegistrationDate2015-07-20