Svetsare: lön i Finland 2026

Listas även som: Hitsaaja

Svetsare: medianlönen i platsannonserna är 2 650 € i månaden, medellönen 2 694 €, och netto blir det cirka 2 149 €.

2 650 €i månaden, median för hela landet
▼ 2.6 % jämfört med förra månadennetto cirka 2 149 €

Nettolönen är räknad med genomsnittlig kommunalskatt och utan kyrkoskatt. Vad blir 2 650 € i månaden netto?

Var lönen ligger

Hälften av annonserna betalar 2 240 €–3 500 €. Den översta tiondelen börjar vid 3 500 €.

Uppdaterad 12.10.2026254 annonser med lön33 % av de lediga annonserna anger lönenEn annons är vanligen öppen i 11 dagar

Faktiska inkomster

De som jobbar i yrket tjänar cirka 560 € mer än annonserna erbjuder

Statistikcentralen 2024: medianinkomst för ordinarie arbetstid 3 208 €, inklusive skift- och kvällstillägg.

Språk

26 % av de lediga annonserna kräver engelska

Språkkrav i 231 lediga annonser: Finska 94 %, Svenska 3 %, Engelska 26 %.

Får du rätt lön?

Jämför din lön med 254 platsannonser för yrket. Siffran sparas inte och skickas ingenstans.

€

Utan skift-, kvälls- och veckoslutstillägg, eftersom annonserna anger grundlönen.

Din arbetsgivare

Du tjänar mer än 50 % av annonserna

50 % av annonserna erbjuder mer än 2 650 €.

Netto

2 149 €

i månaden, genomsnittlig kommunalskatt

Jämförelsen gäller annonserad grundlön, inte totala inkomster. Nettolönen är en uppskattning med JobCrawls skattekalkylator, inte skatterådgivning.

Vem betalar vad

Medianlön i lediga annonser per arbetsgivare. Samma skala på varje rad; strecket är medianen för hela landet.

Offentliga arbetsgivarePrivata arbetsgivareBemanningsföretag
2 400 €3 000 €
  • Lokki Henkilöstöpalvelut Oy
    2 920 €6 annonser
  • HR WorkForce Group Oy
    2 800 €3 annonser
  • Apuvoima Pirkanmaa
    2 720 €5 annonser
  • HR Satama Finland Oy
    2 680 €13 annonser
  • Worknow Oy
    2 680 €4 annonser
  • VISIO Henkilöstöratkaisut
    2 640 €5 annonser
  • Apuvoima
    2 640 €3 annonser
  • VISIO Henkilöstöratkaisut Päijät-Häme Oy
    2 560 €3 annonser
  • Täyttö Oy
    2 560 €3 annonser
  • Wulff Works Oy
    2 504 €3 annonser

Arbetsgivare med minst 3 lediga annonser som anger lön.

Annonserad lön och faktiska inkomster

Platsannonser (grundlön)2 650 €
Faktiska inkomster3 208 €

De mittersta 80 procenten tjänar 2 515 €–4 145 €

Statistikcentralens yrkesgrupp ”Svetsare och gasskärare” har 8 540 heltidsanställda, och deras medianinkomst för ordinarie arbetstid är 3 208 € i månaden. Siffran inkluderar skift-, kvälls- och veckoslutstillägg; annonserna anger oftast bara grundlönen.

Källa: Statistikcentralen, lönestrukturstatistik 2024, heltidsanställda (CC BY 4.0). stat.fi ↗

Svetsare: lön per stad

Helsingfors
3 000 €/månn=31

Median: €3 000/mån. Genomsnitt: €2 972/mån. Mittersta 50 %: €2 500 – €3 500. P90: €3 500/mån. Hela intervallet: €2 500 – €3 500. Baserat på 31 platsannonser

Esbo
2 800 €/månn=4

Median: €2 800/mån. Genomsnitt: €2 784/mån. Mittersta 50 %: €2 560 – €3 040. P90: €3 040/mån. Hela intervallet: €2 510 – €3 040. Baserat på 4 platsannonser

Vanda
2 800 €/månn=7

Median: €2 800/mån. Genomsnitt: €2 848/mån. Mittersta 50 %: €2 500 – €3 500. P90: €3 500/mån. Hela intervallet: €2 495 – €3 500. Baserat på 7 platsannonser

Uleåborg
2 700 €/månn=2

Median: €2 700/mån. Genomsnitt: €2 700/mån. Mittersta 50 %: €2 080 – €3 500. P90: €3 500/mån. Hela intervallet: €2 122 – €3 422. Baserat på 2 platsannonser

Åbo
2 675 €/månn=22

Median: €2 675/mån. Genomsnitt: €2 656/mån. Mittersta 50 %: €2 080 – €3 500. P90: €3 500/mån. Hela intervallet: €2 053 – €3 500. Baserat på 22 platsannonser

Tammerfors
2 640 €/månn=51

Median: €2 640/mån. Genomsnitt: €2 693/mån. Mittersta 50 %: €2 240 – €3 200. P90: €3 500/mån. Hela intervallet: €2 240 – €3 500. Baserat på 51 platsannonser

Jyväskylä
2 480 €/månn=3

Median: €2 480/mån. Genomsnitt: €2 560/mån. Mittersta 50 %: €2 240 – €3 200. P90: €3 200/mån. Hela intervallet: €2 240 – €3 104. Baserat på 3 platsannonser

Stapeln visar P25–P75-intervallet. Den vertikala linjen = median. Alla värden i EUR/månad. Blek rad: färre än 10 annonser, riktgivande. Klicka eller hovra för detaljer.

Lön efter nivå

Medianlön i annonserna efter den nivå som anges i annonsen.

  1. Senior2 560 € n=8
  2. Mellannivå2 650 € n=244

Streckad ram: färre än 10 annonser, riktgivande.

Vad annonserna kräver och erbjuder

Kompetens

  • MIG/MAG-svetsning 65
  • MIG-svetsning 60
  • TIG-svetsning 55
  • Ritningsläsning 43
  • Svetsning 35
  • MAG-svetsning 33
  • Tolkning av tekniska ritningar 15
  • Kvalitetskontroll 14
  • Rörsvetsning 13
  • Pinnsvetsning 11

Språkkrav

  • Finska94 %
  • Svenska3 %
  • Engelska26 %

Förmåner

  • Utökad företagshälsovård 29
  • Flexibla arbetstider 7
  • Utbildningsbudget 2
  • Motion- och kulturförmån 1

Anställningsform

  • Heltid 210
  • Tillfällig 16
  • Uppdrag 3
  • Öppen ansökan 2

Siffrorna är lediga annonser som nämner saken, av sammanlagt 231.

Bäst betalda lediga jobb

Annonserad lön jämfört med medianen 2 650 €.

Alla 231 lediga jobb

Företag som rekryterar till rollen Svetsare

98 arbetsgivare har lediga jobb i den här rollen just nu.

Visa alla 98 arbetsgivare

AI- och automationspåverkan

Hög exponering

Uppskattning för den bredare yrkeskategorin: Metal, machinery and related trades workers

Forskning tyder på att AI mer sannolikt förändrar delar av det här jobbet än ersätter det helt.

Källa: OECD: Automation, skills use and training (Nedelkoska & Quintini, 2018) ↗

Frågor om lönen för svetsare

Vad tjänar en svetsare i Finland?

Medianen i platsannonserna är 2 650 € i månaden och den mittersta hälften betalar 2 240 €–3 500 €. Av medianen blir det cirka 2 149 € netto.

Var tjänar en svetsare mest?

I de lediga annonserna erbjuder Lokki Henkilöstöpalvelut högst lön (2 920 €). Bland städerna betalar Helsingfors bäst (3 000 €). Den bäst betalda nivån är mellannivå (2 650 €).

Är lönen för svetsare bra?

Medianen 2 650 € ligger 1 % under medianen för alla finländska platsannonser som anger lön (2 676 €).

Hur mycket tjänar man i yrket i verkligheten?

Enligt Statistikcentralen är medianinkomsten för ordinarie arbetstid 3 208 € i månaden (2024). Siffran inkluderar skift- och kvällstillägg och är därför oftast högre än grundlönen i annonserna.

Stiger lönen för svetsare?

Medianen i annonserna ändrades med −2.6 % jämfört med förra månaden. Vi räknar om siffrorna varje månad.

Letar du efter Svetsare-jobb? Bläddra bland lediga jobb på JobCrawls →

Lönesiffrorna bygger på publicerade platsannonser som anger lön, i euro per månad. De är grundlöner och omfattar inte nödvändigtvis tillägg eller bonusar. JobCrawls egna lönebedömningar ingår inte. Så här beräknar vi dessa siffror