JobCrawls

Jobbaviseringar, favoriter och påminnelser i mobilen

Öppna appen
Alpaca-logotyp

Alpaca

AEmployer ScoreRekrytering stabil

Alpaca: 12 lediga jobb just nu, till exempel produktchef för bolagshändelser och projektledare.

Har du jobbat på Alpaca?

Betygsätt företaget som arbetsgivare. Det tar ungefär en minut, varje svar är ett val och ditt namn visas aldrig och sparas inte med ditt betyg.

  • Rekryterar nu12 lediga jobb
  • Jobb utan finska100 % av annonserna
  • Distansvänlig100 % distans eller hybrid

12 lediga jobb hos Alpaca

Alla jobb

Produktchef för bolagshändelser

Lön inte angiven

EMEADistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 13 timmar sedanVisa

Projektledare

Lön inte angiven

EMEADistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 13 timmar sedanVisa

Due Diligence-Analytiker

Lön inte angiven

GlobaltDistansMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 13 timmar sedanVisa

Finansiell riskchef

Lön inte angiven

GlobaltDistansChefEngelska

Uppdaterad för 13 timmar sedanVisa

Senior mjukvaruingenjör - Clearing

Lön inte angiven

EuropaDistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 13 timmar sedanVisa

Senior mjukvaruutvecklare – Market Data

Lön inte angiven

EMEADistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 13 timmar sedanVisa
+6 fler tjänster

Vill du kontakta direkt? Webbplats

Att jobba här

Baserat på 25 platsannonser som vi har sett från Alpaca.

A

JobCrawls Employer Score

Beräknat utifrån jobbdata, inte recensioner

Starkast inom flexibilitet

Lön25%
Flexibilitet20%
Stabilitet20%
Tillväxt15%
Förmåner10%
Transparens10%

Betyget baseras på lönekonkurrenskraft från publicerade löneintervall (där vi har tillräckligt många annonser), flexibilitet gällande distans- och hybridarbete, anställningsstabilitet över tid, tillväxtsignaler från rollfördelning och trender i rekryteringsvolym, förmåner och personalförmåner som nämns i annonser samt transparens (hur ofta annonser anger en verklig, icke uppskattad lön och en rekryteringsprocess). Hur vi beräknar detta

Förmåner i platsannonserna

Andel av annonserna som nämner förmånen. Många annonser listar inga förmåner alls, så en låg andel betyder "ibland", inte "aldrig".

  • Aktieoptioner / RSU72%
  • Aktieoptioner20%
  • Konkurrenskraftig lön16%
  • Hälsovård16%
  • Kuukausittainen stipendio: 150 USD Brex-kortin kautta8%
  • Månatligt stipendium 150 USD via Brex-kort8%
  • Konkurrenskraftig ersättning8%
  • Flexibla arbetstider8%
  • Remote-vänlig kultur8%
  • KarriERE- ja oppimismahdollisuudet4%

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Hur de anställer

Anställningsförhållande
100% heltid
Arbetsform
100% på distans

Vad de efterfrågar

Använd de här orden i din ansökan.

Kompetenser, andel av annonserna

  • Kubernetes 36%
  • Go 32%
  • Python 24%
  • SQL 24%
  • PostgreSQL 20%
  • gRPC 12%
  • Linux 12%
  • GCP 12%
  • CI/CD 12%
  • Websockets 8%
  • Regulatorisk efterlevnad 8%
  • C/C++ 8%
  • Terraform 8%
  • Docker 8%

Språk

100%kräver engelska
4%kräver Turkish

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Alpaca under de senaste tre åren

8 platsannonser i månaden · 0% av annonserna kräver finska

Platsannonser per månad
202420252026

Topp: 11 annonser i sep. 2026. En månad med mycket få annonser kan bero på en lucka i vår insamling snarare än ett rekryteringsstopp. Håll pekaren över en markering för detaljer.

Vanligaste roller

40.0%Software Engineer
Software Engineer6 · 40.0%
Analytics Engineer2 · 13.3%
Trading Operations Associate2 · 13.3%
Solutions Engineer1 · 6.7%
Custody Manager1 · 6.7%
Site Reliability Engineer1 · 6.7%
Brokerage Operations Manager1 · 6.7%
Fullstack Engineer1 · 6.7%

+10 till

Erfarenhetsnivåer

56.0%Senior
Senior14 · 56.0%
Mid-Level8 · 32.0%
Manager3 · 12.0%

Rekryteringsorter

38.5%Remote - EMEA
Remote - EMEA10 · 38.5%
Remote - Global7 · 26.9%
Remote - Europe4 · 15.4%
Remote - Anywhere2 · 7.7%
Remote2 · 7.7%
Singapore, Singapore1 · 3.8%

Öppen ansökan till Alpaca

Alla jobb annonseras inte. Så söker du till Alpaca utan annons:

  1. Börja på deras karriärsida, job-boards.greenhouse.io. Många arbetsgivare tar emot öppna ansökningar där.
  2. Följ Alpaca högst upp på sidan, så får du veta när ett passande jobb annonseras.
  3. Logga det du skickade i My Jobs, så vet du när det är dags att höra av dig igen. Öppna My Jobs
Läs vår guide om skyldigheten att söka arbete →
Arbetsgivaröversikt

Alpaca finns i JobCrawls jobbmarknadsdata för Finland utifrån aggregerade platsannonser vi följer (säger inte var företaget är registrerat eller har huvudkontor). JobCrawls arbetsgivarbetyg: A. Rekryteringsvolymen har varit relativt stabil.

Vanligaste roller i annonser: Software Engineer, Analytics Engineer, Trading Operations Associate. Andel distansjobb: cirka 100 %.

Rapportera en rättelse

Företagsnamn och logotyper tillhör sina ägare och visas här enbart för identifiering. Ingen koppling eller rekommendation avses.

Strukturerad data om arbetsgivaren

Sammanfattning av företagsprofilen
MåttVärde
objectIDAlpaca
companyNameAlpaca
registryCountryUS
hiringTrendstable
employerScore64.83
remotenessRemotePct100
remotenessHybridPct0
Arbetsgivarbetyg del för del
MåttVärde
payScore0.6065
flexibilityScore1
stabilityScore0.8868629150101524
growthScore0.56
Distans-, hybrid- och platsannonser
KategoriAnnonser (urval)
Remote25
Hybrid0
Onsite0
total25
Vanligaste roller (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Software Engineer6
Analytics Engineer2
Trading Operations Associate2
Solutions Engineer1
Custody Manager1
Site Reliability Engineer1
Brokerage Operations Manager1
Fullstack Engineer1
Engineer Team Lead1
IT Operations1
People Operations1
Financial Risk Manager1
Crypto Operations Associate1
Project Manager1
Product Manager, Corporate Actions1
Software Development Engineer in Test1
Due Diligence Analyst1
Incident Commander1
Rekryteringsorter (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Remote - EMEA10
Remote - Global7
Remote - Europe4
Remote - Anywhere2
Remote2
Singapore, Singapore1
Annonser per månad
MånadAnnonser
2026-087
2026-0911
2026-107