JobCrawls

Jobbaviseringar, favoriter och påminnelser i mobilen

Öppna appen
Linear-logotyp

Linear

CEmployer ScoreRekrytering ökar

Linear: 8 lediga jobb just nu, till exempel kreativ producent och produktmarknadschef.

Har du jobbat på Linear?

Betygsätt företaget som arbetsgivare. Det tar ungefär en minut, varje svar är ett val och ditt namn visas aldrig och sparas inte med ditt betyg.

  • Rekryterar nu8 lediga jobb
  • Distansvänlig100 % distans eller hybrid
  • Rekryteringen ökarFler annonser på sistone

8 lediga jobb hos Linear

Alla jobb

Kreativ producent

Lön inte angiven

EuropaDistansSeniorEngelska

Produktmarknadschef

Lön inte angiven

EuropaDistansChefEngelska

Uppdaterad för 8 minuter sedanVisa

Produktionsdesigner

Lön inte angiven

EuropaDistansMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 8 minuter sedanVisa

Produktchef

Lön inte angiven

EuropaDistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 8 minuter sedanVisa

Senior Fullstackutvecklare

Lön inte angiven

EuropaDistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 8 minuter sedanVisa

Produktingenjör

Lön inte angiven

GlobaltDistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 8 minuter sedanVisa
+2 fler tjänster

Vill du kontakta direkt? Webbplats

Att jobba här

Baserat på 15 platsannonser som vi har sett från Linear.

C

JobCrawls Employer Score

Beräknat utifrån jobbdata, inte recensioner

Starkast inom flexibilitet

Lön25%
Flexibilitet20%
Stabilitet20%
Tillväxt15%
Förmåner10%
Transparens10%

Betyget baseras på lönekonkurrenskraft från publicerade löneintervall (där vi har tillräckligt många annonser), flexibilitet gällande distans- och hybridarbete, anställningsstabilitet över tid, tillväxtsignaler från rollfördelning och trender i rekryteringsvolym, förmåner och personalförmåner som nämns i annonser samt transparens (hur ofta annonser anger en verklig, icke uppskattad lön och en rekryteringsprocess). Hur vi beräknar detta

Förmåner i platsannonserna

Andel av annonserna som nämner förmånen. Många annonser listar inga förmåner alls, så en låg andel betyder "ibland", inte "aldrig".

  • Aktieoptioner / RSU40%
  • Konkurrenskraftig lön och aktier33%
  • Lunchförmån20%
  • Betald lunch och kaffe under arbetsdagar20%
  • 4 månaders föräldraledighet20%
  • Remote-first utan pendling20%
  • Flexibla arbetstider13%
  • Konkurrenskraftig lön och aktieoptioner13%
  • 4 månaders betald föräldraledighet13%
  • Hälsovård13%

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Hur de anställer

Anställningsförhållande
100% heltid
Arbetsform
100% på distans

Vad de efterfrågar

Använd de här orden i din ansökan.

Kompetenser, andel av annonserna

  • TypeScript 20%
  • GraphQL 20%
  • Redis 20%
  • Google Cloud 20%
  • GitHub 13%
  • Motion design 13%
  • Styled Components 13%
  • UI-design 13%
  • WebSockets 13%
  • Electron 13%
  • Postgres 13%
  • MobX 13%
  • Node.js 13%
  • React 13%

Språk

100%kräver engelska

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Linear under de senaste tre åren

3 platsannonser i månaden

Platsannonser per månad
202420252026

Topp: 7 annonser i aug. 2026. En månad med mycket få annonser kan bero på en lucka i vår insamling snarare än ett rekryteringsstopp. Håll pekaren över en markering för detaljer.

Vanligaste roller

20.0%Product Engineer
Product Engineer2 · 20.0%
Product Support Specialist2 · 20.0%
Product Manager1 · 10.0%
Fullstack Engineer1 · 10.0%
Product Designer1 · 10.0%
Developer Relations1 · 10.0%
Production Designer1 · 10.0%
Account Executive1 · 10.0%

+5 till

Erfarenhetsnivåer

46.7%Senior
Senior7 · 46.7%
Mid-Level6 · 40.0%
Manager2 · 13.3%

Rekryteringsorter

56.0%Remote - Europe
Remote - Europe14 · 56.0%
Remote - North America10 · 40.0%
Remote - Global1 · 4.0%

Öppen ansökan till Linear

Alla jobb annonseras inte. Så söker du till Linear utan annons:

  1. Leta efter en karriär- eller kontaktsida på deras webbplats. Webbplats
  2. Följ Linear högst upp på sidan, så får du veta när ett passande jobb annonseras.
  3. Logga det du skickade i My Jobs, så vet du när det är dags att höra av dig igen. Öppna My Jobs
Läs vår guide om skyldigheten att söka arbete →
Arbetsgivaröversikt

Linear finns i JobCrawls jobbmarknadsdata för Finland utifrån aggregerade platsannonser vi följer (säger inte var företaget är registrerat eller har huvudkontor). JobCrawls arbetsgivarbetyg: C. Rekryteringen har ökat på senare månader.

Vanligaste roller i annonser: Product Engineer, Product Support Specialist, Product Manager. Andel distansjobb: cirka 100 %.

Rapportera en rättelse

Företagsnamn och logotyper tillhör sina ägare och visas här enbart för identifiering. Ingen koppling eller rekommendation avses.

Strukturerad data om arbetsgivaren

Sammanfattning av företagsprofilen
MåttVärde
objectIDLinear
companyNameLinear
hiringTrendgrowing
employerScore59
remotenessRemotePct100
remotenessHybridPct0
Arbetsgivarbetyg del för del
MåttVärde
payScore0.5
flexibilityScore1
stabilityScore0.5131221599408017
growthScore0.7333333333333334
Distans-, hybrid- och platsannonser
KategoriAnnonser (urval)
Remote15
Hybrid0
Onsite0
total15
Vanligaste roller (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Product Engineer2
Product Support Specialist2
Product Manager1
Fullstack Engineer1
Product Designer1
Developer Relations1
Production Designer1
Account Executive1
Customer Success Manager1
Product Marketing Manager1
Creative Producer1
Demand Generation Lead1
Web & Brand Designer1
Rekryteringsorter (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Remote - Europe14
Remote - North America10
Remote - Global1
Annonser per månad
MånadAnnonser
2025-091
2025-111
2025-121
2026-072
2026-087
2026-092
2026-101