JobCrawls

Jobbaviseringar, favoriter och påminnelser i mobilen

Öppna appen
STH-Steel-logotyp

STH-Steel

Metallegoarbeten · Luoto

STH-Steel: 2 lediga jobb just nu, till exempel laseroperatör och MIG/MAGsvetsare.

  • Rekryterar nu2 lediga jobb

Byggt på 6 platsannonser och 4 offentliga datakällor

2 lediga jobb hos STH-Steel

Alla jobb

Laseroperatör

Lön inte angiven

LarsmoPå platsJuniorFinska, Svenska, Engelska

Uppdaterad för 2 dagar sedanVisa

MIG/MAG-svetsare

Lön inte angiven

LarsmoPå platsMedelnivåFinska, Svenska, Engelska

Uppdaterad för 2 dagar sedanVisa

STH-Steel under de senaste tre åren

Platsannonser per månad
Register
202420252026

Topp: 2 annonser i aug. 2026. En månad med mycket få annonser kan bero på en lucka i vår insamling snarare än ett rekryteringsstopp. Håll pekaren över en markering för detaljer.

platsannonser i månaden2platsannonser
samfundsskatt 2024161,1 tn €Skatteförvaltningen
i arbetsgivarregistret sedan2008PRS

Tidslinje

  1. Verkställande direktören byttesPatent- och registerstyrelsen (PRS)

Källa: Patent- och registerstyrelsen (PRS), Handelsregistrets anmälningar (CC BY 4.0) · Användning av data

Att jobba här

Employer ScoreDUr annonsernas signaler, inte recensioner
Mest nämnda förmånKonkurrenskraftig lönI 33 % av annonsernaUr dess jobbannonser
Mest efterfrågade kompetensMaterialhanteringI 33 % av annonsernaUr dess jobbannonser
Visa allt

Baserat på 6 platsannonser som vi har sett från STH-Steel.

D

JobCrawls Employer Score

Beräknat utifrån jobbdata, inte recensioner

Starkast inom stabilitet

Lön25%
Flexibilitet20%
Stabilitet20%
Tillväxt15%
Förmåner10%
Transparens10%

Betyget baseras på lönekonkurrenskraft från publicerade löneintervall (där vi har tillräckligt många annonser), flexibilitet gällande distans- och hybridarbete, anställningsstabilitet över tid, tillväxtsignaler från rollfördelning och trender i rekryteringsvolym, förmåner och personalförmåner som nämns i annonser samt transparens (hur ofta annonser anger en verklig, icke uppskattad lön och en rekryteringsprocess). Hur vi beräknar detta

Förmåner i platsannonserna

Andel av annonserna som nämner förmånen. Många annonser listar inga förmåner alls, så en låg andel betyder "ibland", inte "aldrig".

  • Konkurrenskraftig lön33%
  • Uppmuntrande arbetsgemenskap17%
  • Möjlighet att utvecklas17%
  • Utbildning för uppgiften17%
  • Flexibelt arbetsklimat17%
  • Stöd för yrkesmässig utveckling17%
  • Karriärutvecklingsmöjligheter17%

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Hur de anställer

Anställningsförhållande
100% heltid
Arbetsform
100% på plats

Vad de efterfrågar

Använd de här orden i din ansökan.

Kompetenser, andel av annonserna

  • Materialhantering 33%
  • Truckkörning 33%
  • Produktionsplanering 17%
  • MIG/MAG-svetsning 17%
  • Mätning och fixturering 17%
  • Förebyggande underhåll 17%
  • Teamledning 17%
  • CAD-modeller 17%
  • Kvalitetskontroll 17%
  • Svetsutrustningens uppsättning 17%
  • Svenska och engelska 17%
  • CAM-programvara 17%
  • Lean-principer 17%
  • Drift av rörlaser 17%

Språk

100%kräver finska
100%kräver engelska
100%önskar svenska (100 % kräver)

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Inte känt ännu

Vi lägger till det här när uppgifterna kommer.

  • Löner och rekryteringsmönster. Byggs upp av annonserna med tiden.
  • Bokslut. Inga finns ännu i det öppna registret.
  • Försäljning till offentlig sektor. Inga hittades i de offentliga inköpsfakturor vi följer.

Ekonomi

Officiella siffror ur offentliga register. Varje kort anger sin källa.

Beskattningsbar inkomst791,9 tn €Skatteförvaltningen, 2024
Betalda skatter161,1 tn €Skatteförvaltningen, 2024
Visa allt

Ekonomi

Samfundets inkomstbeskattning

SkatteårBeskattningsbar inkomstDebiterade skatter
2024791,9 tn €161,1 tn €
20231,3 mn €260,4 tn €
2022889,5 tn €180,9 tn €
2020448,7 tn €91,3 tn €

Beskattningsbar inkomst är ett skattemässigt tal, inte omsättning eller bokföringsmässigt resultat. Den kan vara noll även för lönsamma bolag, till exempel inom en koncern.

Källa: Skatteförvaltningens offentliga skatteuppgifter, CC BY 4.0. · Användning av data

Jämfört med branschen

Bransch: Tillverkning av metallvaror utom maskiner och apparater

Branschen har 5 211 företag och 35 579 årsverken. Personalen minskade med 0,9 % år 2025.

Branschen
Omsättning per anställd252,6 tn €
Rörelsemarginal5,3 %
Medellön4 103 €/mån
Förändring i personal−0,9 % (2025)

Branschens siffror omfattar alla företag i branschen år 2025. Medellönen är lönesumman per årsverke före skatt, inklusive bonusar.

Källa: Statistikcentralen, Företagens struktur- och bokslutsstatistik (CC BY 4.0) · uppgifter per 2025 · Användning av data

Offentlig finansiering

Statligt stöd1 beviljat stöd · senast 2024
104,1 tn €

Källa: Europeiska kommissionen, Modulen för öppenhet om statligt stöd (TAM) (EU reuse policy) · Användning av data

Företagsuppgifter

FO-nummer2183564-8Handelsregistret
Registrerat2008Handelsregistret
Visa allt

Registeruppgifter

FO-nummer
2183564-8
Momsnummer
FI21835648
Status
Registrerat
Registreringsdatum
13.3.2008
Arbetsgivarregistret
sedan 8.2.2008
Momsregistret
sedan 8.2.2008
Förskottsuppbördsregistret
sedan 13.3.2008

Källa: Patent- och registerstyrelsen (PRS), FODS öppna data (CC BY 4.0) · uppgifter per 6.10.2026 · Användning av data

Ort

Läser in kartan…

Öppen ansökan

JobCrawls gör det enklare att skicka en öppen ansökan till STH-Steel, oavsett om något är ledigt just nu:

  • Följ STH-Steel med knappen ovan, så meddelar vi dig så fort en passande tjänst öppnas.
  • Logga ansökan du skickar i My Jobs-verktyget, så håller du alltid koll på vad du redan har sökt.
Arbetsgivaröversikt

STH-Steel finns i JobCrawls jobbmarknadsdata för Finland utifrån aggregerade platsannonser vi följer (säger inte var företaget är registrerat eller har huvudkontor). Bransch: Metallegoarbeten. Plats: Luoto. JobCrawls arbetsgivarbetyg: D. Rekryteringsvolymen har varit relativt stabil.

Vanligaste roller i annonser: Laser Operator, Logistics Worker, MIG/MAG Welder. Andel distansjobb: cirka 0 %.

Rapportera en rättelse

Företagsnamn och logotyper tillhör sina ägare och visas här enbart för identifiering. Ingen koppling eller rekommendation avses.

Strukturerad data om arbetsgivaren

Sammanfattning av företagsprofilen
MåttVärde
objectIDSTH-Steel Oy Ab
companyNameSTH-Steel Oy Ab
industryEnMachining of metals
industryFiMetallien työstö
industrySvMetallegoarbeten
registryCityLuoto
hiringTrendstable
employerScore37
remotenessRemotePct0
remotenessHybridPct0
Arbetsgivarbetyg del för del
MåttVärde
payScore0.5
flexibilityScore0
stabilityScore0.75
growthScore0.3333333333333333
Distans-, hybrid- och platsannonser
KategoriAnnonser (urval)
Remote0
Hybrid0
Onsite6
total6
Vanligaste roller (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Laser Operator2
Logistics Worker2
MIG/MAG Welder1
Process Manager1
Rekryteringsorter (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Luoto, Finland4
Larsmo, Finland2
Annonser per månad
MånadAnnonser
2026-082
2026-092
2026-102
Nyckeltal (när tillgängliga)
MåttVärde
taxableIncome 2024791875
taxesTotal 2024161112
taxableIncome 20231286913
taxesTotal 2023260383
taxableIncome 2022889531
taxesTotal 2022180906
taxableIncome 20210
taxesTotal 20210
taxableIncome 2020448749
taxesTotal 202091285
Finskt företagsregister
MåttVärde
registryBusinessId2183564-8
registryStatusregistered
registryRegistrationDate2008-03-13