JobCrawls

Jobbaviseringar, favoriter och påminnelser i mobilen

Öppna appen
Vrchat-logotyp

Vrchat

AEmployer ScoreRekrytering stabil

Vrchat: 7 lediga jobb just nu, till exempel personalchef och 2D-designer.

Har du jobbat på Vrchat?

Betygsätt företaget som arbetsgivare. Det tar ungefär en minut, varje svar är ett val och ditt namn visas aldrig och sparas inte med ditt betyg.

  • Rekryterar nu7 lediga jobb
  • Distansvänlig100 % distans eller hybrid

7 lediga jobb hos Vrchat

Alla jobb

Personalchef

Lön inte angiven

GlobaltDistansDirektörEngelska

Uppdaterad för 16 timmar sedanVisa

2D-designer

Lön inte angiven

GlobaltDistansMedelnivåUppdragEngelska

Uppdaterad för 16 timmar sedanVisa

Unity-teknisk konstnär

Lön inte angiven

GlobaltDistansMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 16 timmar sedanVisa

Chef för förtroende och säkerhet

Lön inte angiven

GlobaltDistansFöretagsledareEngelska

Uppdaterad för 16 timmar sedanVisa

Personalingenjör

Lön inte angiven

GlobaltDistansSeniorEngelska

Uppdaterad för 16 timmar sedanVisa

Förtroende- och säkerhetsingenjör

Lön inte angiven

GlobaltDistansMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 16 timmar sedanVisa
+1 fler tjänster

Vill du kontakta direkt? Webbplats

Att jobba här

Baserat på 14 platsannonser som vi har sett från Vrchat.

A

JobCrawls Employer Score

Beräknat utifrån jobbdata, inte recensioner

Starkast inom flexibilitet

Lön25%
Flexibilitet20%
Stabilitet20%
Tillväxt15%
Förmåner10%
Transparens10%

Betyget baseras på lönekonkurrenskraft från publicerade löneintervall (där vi har tillräckligt många annonser), flexibilitet gällande distans- och hybridarbete, anställningsstabilitet över tid, tillväxtsignaler från rollfördelning och trender i rekryteringsvolym, förmåner och personalförmåner som nämns i annonser samt transparens (hur ofta annonser anger en verklig, icke uppskattad lön och en rekryteringsprocess). Hur vi beräknar detta

Förmåner i platsannonserna

Andel av annonserna som nämner förmånen. Många annonser listar inga förmåner alls, så en låg andel betyder "ibland", inte "aldrig".

  • Flexibla arbetstider71%
  • Aktieoptioner / RSU36%
  • Betald föräldraledighet36%
  • 401(k)-arbetsgivarmatchning29%
  • RRSP-arbetsgivarmatchning21%
  • Aktieoptioner21%
  • Flexibel semester14%
  • Föräldraledighet14%
  • Arbeta var som helst14%
  • Obegränsad semester14%

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Hur de anställer

Anställningsförhållande
93% heltid · 7% uppdrag
Arbetsform
100% på distans

Vad de efterfrågar

Använd de här orden i din ansökan.

Kompetenser, andel av annonserna

  • Redis 29%
  • MongoDB 29%
  • Node.js 21%
  • Intressenthantering 21%
  • Personalplanering 14%
  • IaC 14%
  • Elasticsearch 14%
  • Snowflake 14%
  • Dashboards 14%
  • AWS 14%
  • Python 14%
  • Övervakning 14%
  • SQL 14%
  • CI/CD 14%

Språk

100%kräver engelska

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Vrchat under de senaste tre åren

6 platsannonser i månaden

Platsannonser per månad
202420252026

Topp: 8 annonser i okt. 2026. En månad med mycket få annonser kan bero på en lucka i vår insamling snarare än ett rekryteringsstopp. Håll pekaren över en markering för detaljer.

Vanligaste roller

12.5%Unity Technical Artist
Unity Technical Artist1 · 12.5%
Talent Acquisition Leader1 · 12.5%
Trust & Safety Leader1 · 12.5%
Backend Engineer1 · 12.5%
People Leader1 · 12.5%
Staff Engineer1 · 12.5%
2D Designer1 · 12.5%
Trust and Safety Engineer1 · 12.5%

+6 till

Erfarenhetsnivåer

42.9%Senior
Senior6 · 42.9%
Mid-Level4 · 28.6%
Director2 · 14.3%
Executive2 · 14.3%

Rekryteringsorter

64.3%Remote - Global
Remote - Global9 · 64.3%
Anywhere5 · 35.7%

Öppen ansökan till Vrchat

Alla jobb annonseras inte. Så söker du till Vrchat utan annons:

  1. Börja på deras karriärsida, jobs.lever.co. Många arbetsgivare tar emot öppna ansökningar där.
  2. Följ Vrchat högst upp på sidan, så får du veta när ett passande jobb annonseras.
  3. Logga det du skickade i My Jobs, så vet du när det är dags att höra av dig igen. Öppna My Jobs
Läs vår guide om skyldigheten att söka arbete →
Arbetsgivaröversikt

Vrchat finns i JobCrawls jobbmarknadsdata för Finland utifrån aggregerade platsannonser vi följer (säger inte var företaget är registrerat eller har huvudkontor). JobCrawls arbetsgivarbetyg: A. Rekryteringsvolymen har varit relativt stabil.

Vanligaste roller i annonser: Unity Technical Artist, Talent Acquisition Leader, Trust & Safety Leader. Andel distansjobb: cirka 100 %.

Rapportera en rättelse

Företagsnamn och logotyper tillhör sina ägare och visas här enbart för identifiering. Ingen koppling eller rekommendation avses.

Strukturerad data om arbetsgivaren

Sammanfattning av företagsprofilen
MåttVärde
objectIDVrchat
companyNameVrchat
registryCountryUS
hiringTrendstable
employerScore65.48
remotenessRemotePct100
remotenessHybridPct0
Arbetsgivarbetyg del för del
MåttVärde
payScore0.6065
flexibilityScore1
stabilityScore0.9015353319270015
growthScore0.42857142857142855
Distans-, hybrid- och platsannonser
KategoriAnnonser (urval)
Remote14
Hybrid0
Onsite0
total14
Vanligaste roller (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Unity Technical Artist1
Talent Acquisition Leader1
Trust & Safety Leader1
Backend Engineer1
People Leader1
Staff Engineer1
2D Designer1
Trust and Safety Engineer1
Head of Business Development1
People Generalist1
Data Scientist1
Platform Engineer1
General Application1
Recruiter1
Rekryteringsorter (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Remote - Global9
Anywhere5
Annonser per månad
MånadAnnonser
2026-085
2026-096
2026-108