JobCrawls

Jobbaviseringar, favoriter och påminnelser i mobilen

Öppna appen
Workato-logotyp

Workato

BEmployer ScoreRekrytering ökar

Har du jobbat på Workato?

Betygsätt företaget som arbetsgivare. Det tar ungefär en minut, varje svar är ett val och ditt namn visas aldrig och sparas inte med ditt betyg.

  • Jobb utan finska100 % av annonserna
  • Distansvänlig100 % distans eller hybrid
  • Rekryteringen ökarFler annonser på sistone

Lediga tjänster

Alla jobb

Inga lediga tjänster just nu.

Många finländska arbetsgivare rekryterar via sitt nätverk snarare än öppna annonser. Kontakta Workato direkt:

Att jobba här

Baserat på 70 platsannonser som vi har sett från Workato.

B

JobCrawls Employer Score

Beräknat utifrån jobbdata, inte recensioner

Starkast inom flexibilitet

Lön25%
Flexibilitet20%
Stabilitet20%
Tillväxt15%
Förmåner10%
Transparens10%

Betyget baseras på lönekonkurrenskraft från publicerade löneintervall (där vi har tillräckligt många annonser), flexibilitet gällande distans- och hybridarbete, anställningsstabilitet över tid, tillväxtsignaler från rollfördelning och trender i rekryteringsvolym, förmåner och personalförmåner som nämns i annonser samt transparens (hur ofta annonser anger en verklig, icke uppskattad lön och en rekryteringsprocess). Hur vi beräknar detta

Hur de anställer

Anställningsförhållande
100% heltid
Arbetsform
100% på distans

Vad de efterfrågar

Använd de här orden i din ansökan.

Kompetenser, andel av annonserna

  • Kafka 13%
  • Postgres 13%
  • Redis 13%
  • Ruby 11%
  • AWS 11%
  • Golang 9%
  • Docker 9%
  • GOlang 9%
  • Ruby on Rails 9%
  • Kubernetes 9%
  • Java 6%
  • ClickHouse 6%
  • SQL 6%
  • S3 4%

Språk

86%kräver engelska

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Workato under de senaste tre åren

16 platsannonser i månaden · 0% av annonserna kräver finska

Platsannonser per månad
202420252026

Topp: 45 annonser i maj 2026. En månad med mycket få annonser kan bero på en lucka i vår insamling snarare än ett rekryteringsstopp. Håll pekaren över en markering för detaljer.

Vanligaste roller

44.2%Software Engineer
Software Engineer23 · 44.2%
Infrastructure Engineer10 · 19.2%
Senior Infrastructure Engineer4 · 7.7%
Backend Engineer3 · 5.8%
Senior Rust Developer3 · 5.8%
Ruby on Rails Developer3 · 5.8%
Account Executive3 · 5.8%
Solutions Consultant3 · 5.8%

+16 till

Erfarenhetsnivåer

74.3%Senior
Senior52 · 74.3%
Mid-Level17 · 24.3%
Manager1 · 1.4%

Rekryteringsorter

88.9%Remote - Global
Remote - Global64 · 88.9%
Remote - Europe6 · 8.3%
Remote - Asia1 · 1.4%
Remote - North America1 · 1.4%

Öppen ansökan till Workato

Alla jobb annonseras inte. Så söker du till Workato utan annons:

  1. Leta efter en karriär- eller kontaktsida på deras webbplats. Webbplats
  2. Följ Workato högst upp på sidan, så får du veta när ett passande jobb annonseras.
  3. Logga det du skickade i My Jobs, så vet du när det är dags att höra av dig igen. Öppna My Jobs
Läs vår guide om skyldigheten att söka arbete →
Arbetsgivaröversikt

Workato finns i JobCrawls jobbmarknadsdata för Finland utifrån aggregerade platsannonser vi följer (säger inte var företaget är registrerat eller har huvudkontor). JobCrawls arbetsgivarbetyg: B. Rekryteringen har ökat på senare månader.

Vanligaste roller i annonser: Software Engineer, Infrastructure Engineer, Senior Infrastructure Engineer. Andel distansjobb: cirka 100 %.

Rapportera en rättelse

Företagsnamn och logotyper tillhör sina ägare och visas här enbart för identifiering. Ingen koppling eller rekommendation avses.

Strukturerad data om arbetsgivaren

Sammanfattning av företagsprofilen
MåttVärde
objectIDWorkato
companyNameWorkato
hiringTrendgrowing
employerScore50.69
remotenessRemotePct100
remotenessHybridPct0
Arbetsgivarbetyg del för del
MåttVärde
payScore0.6065
flexibilityScore1
stabilityScore0.12295701953965787
growthScore0.8714285714285714
Distans-, hybrid- och platsannonser
KategoriAnnonser (urval)
Remote70
Hybrid0
Onsite0
total70
Vanligaste roller (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Software Engineer23
Infrastructure Engineer10
Senior Infrastructure Engineer4
Backend Engineer3
Senior Rust Developer3
Ruby on Rails Developer3
Account Executive3
Solutions Consultant3
Rust Developer2
Enterprise Account Executive2
Technical Architect1
Solutions Architect1
Software Engineer, Go1
Python Developer1
Software Engineer, Backend (Ruby)1
Infrastructure Engineer, Security & Networks1
Software Engineer (Golang)1
Infrastructure Security Engineer1
Golang Engineer1
Strategic Architect1
Commercial Account Executive1
Customer Success Manager1
Platform Engineer1
Software Engineer (Ruby)1
Rekryteringsorter (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Remote - Global64
Remote - Europe6
Remote - Asia1
Remote - North America1
Annonser per månad
MånadAnnonser
2023-109
2025-055
2025-092
2025-103
2025-118
2025-124
2026-011
2026-021
2026-031
2026-041
2026-0545
2026-081