JobCrawls

Jobbaviseringar, favoriter och påminnelser i mobilen

Öppna appen
Zalando-logotyp

Zalando

BEmployer ScoreRekrytering minskar

Zalando: 2 lediga jobb just nu, till exempel backendutvecklare och dataingenjör.

Har du jobbat på Zalando?

Betygsätt företaget som arbetsgivare. Det tar ungefär en minut, varje svar är ett val och ditt namn visas aldrig och sparas inte med ditt betyg.

  • Rekryterar nu2 lediga jobb
  • Nämner hjälp med visum eller flyttNämns i 3 annonser
  • Jobb utan finska100 % av annonserna
  • Distansvänlig86 % distans eller hybrid
  • Anställer praktikanter8 annonser hittills

2 lediga jobb hos Zalando

Alla jobb

Backendutvecklare – Scala

Lön inte angiven

HelsingforsHybridMedelnivåEngelska

Uppdaterad för 1 dag sedanVisa

Ledande mjukvaruingenjör

Lön inte angiven

HelsingforsPå platsSeniorEngelska

Uppdaterad för 1 dag sedanVisa

Vill du kontakta direkt? Webbplats

Att jobba här

Baserat på 29 platsannonser som vi har sett från Zalando.

B

JobCrawls Employer Score

Beräknat utifrån jobbdata, inte recensioner

Starkast inom flexibilitet

Lön25%
Flexibilitet20%
Stabilitet20%
Tillväxt15%
Förmåner10%
Transparens10%

Betyget baseras på lönekonkurrenskraft från publicerade löneintervall (där vi har tillräckligt många annonser), flexibilitet gällande distans- och hybridarbete, anställningsstabilitet över tid, tillväxtsignaler från rollfördelning och trender i rekryteringsvolym, förmåner och personalförmåner som nämns i annonser samt transparens (hur ofta annonser anger en verklig, icke uppskattad lön och en rekryteringsprocess). Hur vi beräknar detta

Lönedata

€4,000 – €6,000/moMånad

Mellersta 50 %
Baserat på 1 annons
Jämför löner per yrke i Finland

Förmåner i platsannonserna

Andel av annonserna som nämner förmånen. Många annonser listar inga förmåner alls, så en låg andel betyder "ibland", inte "aldrig".

  • Flexibla arbetstider86%
  • Utbildningsbudget38%
  • Utökad företagshälsovård28%
  • Tilläggssjukförsäkring10%
  • Aktieoptioner10%
  • Flexibla timmar7%
  • Rabatter hos externa partner7%
  • Internationellt team7%
  • Kollektivtrafikbidrag3%
  • Lunchförmån3%

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Hur de anställer

Anställningsförhållande
86% heltid · 14% praktik
Arbetsform
14% på plats · 66% hybrid · 21% på distans

Vad de efterfrågar

Använd de här orden i din ansökan.

Kompetenser, andel av annonserna

  • AWS 38%
  • Python 21%
  • Kubernetes 21%
  • PostgreSQL 17%
  • Databricks 17%
  • React 14%
  • Kotlin 14%
  • Apache Spark 14%
  • Airflow 10%
  • JVM-språk 10%
  • TypeScript 10%
  • REST API 10%
  • Java 10%
  • Scala 10%

Språk

90%kräver engelska
24%önskar svenska (0 % kräver)

Källa: JobCrawls analys: arbetsgivarnas egna platsannonser · Användning av data

Zalando under de senaste tre åren

2 platsannonser i månaden · 0% av annonserna kräver finska

Platsannonser per månad
202420252026

Topp: 7 annonser i maj 2025. En månad med mycket få annonser kan bero på en lucka i vår insamling snarare än ett rekryteringsstopp. Håll pekaren över en markering för detaljer.

Vanligaste roller

26.1%Data Engineer
Data Engineer6 · 26.1%
Backend Developer5 · 21.7%
Backend Engineer3 · 13.0%
Product Designer3 · 13.0%
Frontend Engineer2 · 8.7%
Software Engineer2 · 8.7%
Product Manager1 · 4.3%
Engineering Manager1 · 4.3%

+6 till

Erfarenhetsnivåer

51.7%Senior
Senior15 · 51.7%
Mid-Level8 · 27.6%
Intern4 · 13.8%
Executive1 · 3.4%
Manager1 · 3.4%

Rekryteringsorter

68.8%Helsinki, Finland
Helsinki, Finland22 · 68.8%
Remote - Global6 · 18.8%
Berlin, Germany3 · 9.4%
Remote - Europe1 · 3.1%

Öppen ansökan till Zalando

Alla jobb annonseras inte. Så söker du till Zalando utan annons:

  1. Leta efter en karriär- eller kontaktsida på deras webbplats. Webbplats
  2. Följ Zalando högst upp på sidan, så får du veta när ett passande jobb annonseras.
  3. Logga det du skickade i My Jobs, så vet du när det är dags att höra av dig igen. Öppna My Jobs
Läs vår guide om skyldigheten att söka arbete →
Arbetsgivaröversikt

Zalando finns i JobCrawls jobbmarknadsdata för Finland utifrån aggregerade platsannonser vi följer (säger inte var företaget är registrerat eller har huvudkontor). JobCrawls arbetsgivarbetyg: B. Rekryteringen har minskat på senare månader.

Vanligaste roller i annonser: Data Engineer, Backend Developer, Backend Engineer. Medianlönespann från annonser: €4000 – €6000 / month. Andel distansjobb: cirka 21 %.

Rapportera en rättelse

Företagsnamn och logotyper tillhör sina ägare och visas här enbart för identifiering. Ingen koppling eller rekommendation avses.

Strukturerad data om arbetsgivaren

Sammanfattning av företagsprofilen
MåttVärde
objectIDZalando
companyNameZalando
hiringTrenddeclining
employerScore60.55
remotenessRemotePct21
remotenessHybridPct65
Arbetsgivarbetyg del för del
MåttVärde
payScore0.6065
flexibilityScore0.8620689655172413
stabilityScore0.6588384772970393
growthScore0.3925492610837439
Lönstatistik från annonser
MåttVärde
medianSalaryMin4000
medianSalaryMax6000
salaryPercentile254000
salaryPercentile756000
salarySampleSize1
Distans-, hybrid- och platsannonser
KategoriAnnonser (urval)
Remote6
Hybrid19
Onsite4
total29
Vanligaste roller (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Data Engineer6
Backend Developer5
Backend Engineer3
Product Designer3
Frontend Engineer2
Software Engineer2
Product Manager1
Engineering Manager1
Fullstack Engineer1
Senior Backend Engineer1
Content Backend Engineer1
Fullstack Engineering Intern1
Head of Engineering1
Professional Services Lead1
Rekryteringsorter (aggregerat)
KategoriAnnonser (urval)
Helsinki, Finland22
Remote - Global6
Berlin, Germany3
Remote - Europe1
Annonser per månad
MånadAnnonser
2023-102
2025-057
2025-061
2025-083
2025-121
2026-024
2026-032
2026-042
2026-056
2026-082
2026-091
2026-102