Produktionsarbetare: lön i Finland 2026

Produktionsarbetare: medianlönen i platsannonserna är 2 200 € i månaden, medellönen 2 175 €, och netto blir det cirka 1 873 €.

2 200 €i månaden, median för hela landet
▲ 0.7 % jämfört med förra månadennetto cirka 1 873 €

Nettolönen är räknad med genomsnittlig kommunalskatt och utan kyrkoskatt. Vad blir 2 200 € i månaden netto?

Var lönen ligger

Hälften av annonserna betalar 1 920 €–2 500 €. Den översta tiondelen börjar vid 2 560 €.

Uppdaterad 12.10.2026146 annonser med lön22 % av de lediga annonserna anger lönenEn annons är vanligen öppen i 9 dagar

Får du rätt lön?

Jämför din lön med 146 platsannonser för yrket. Siffran sparas inte och skickas ingenstans.

€

Utan skift-, kvälls- och veckoslutstillägg, eftersom annonserna anger grundlönen.

Du tjänar mer än 50 % av annonserna

50 % av annonserna erbjuder mer än 2 200 €.

Netto

1 873 €

i månaden, genomsnittlig kommunalskatt

Jämförelsen gäller annonserad grundlön, inte totala inkomster. Nettolönen är en uppskattning med JobCrawls skattekalkylator, inte skatterådgivning.

Produktionsarbetare: lön per stad

Vanda
2 279 €/månn=5

Median: €2 279/mån. Genomsnitt: €2 270/mån. Mittersta 50 %: €2 157 – €2 467. P90: €2 467/mån. Hela intervallet: €2 063 – €2 467. Baserat på 5 platsannonser

Esbo
2 264 €/månn=3

Median: €2 264/mån. Genomsnitt: €2 243/mån. Mittersta 50 %: €2 000 – €2 400. P90: €2 400/mån. Hela intervallet: €2 048 – €2 378. Baserat på 3 platsannonser

Tammerfors
2 228 €/månn=17

Median: €2 228/mån. Genomsnitt: €2 166/mån. Mittersta 50 %: €1 920 – €2 400. P90: €2 400/mån. Hela intervallet: €1 920 – €2 400. Baserat på 17 platsannonser

Helsingfors
2 220 €/månn=6

Median: €2 220/mån. Genomsnitt: €2 230/mån. Mittersta 50 %: €1 920 – €2 480. P90: €2 500/mån. Hela intervallet: €1 920 – €2 490. Baserat på 6 platsannonser

Åbo
2 088 €/månn=15

Median: €2 088/mån. Genomsnitt: €2 215/mån. Mittersta 50 %: €1 840 – €2 720. P90: €3 040/mån. Hela intervallet: €1 840 – €2 976. Baserat på 15 platsannonser

Uleåborg
2 048 €/månn=3

Median: €2 048/mån. Genomsnitt: €2 085/mån. Mittersta 50 %: €1 920 – €2 400. P90: €2 400/mån. Hela intervallet: €1 944 – €2 331. Baserat på 3 platsannonser

Stapeln visar P25–P75-intervallet. Den vertikala linjen = median. Alla värden i EUR/månad. Blek rad: färre än 10 annonser, riktgivande. Klicka eller hovra för detaljer.

Lön efter nivå

Medianlön i annonserna efter den nivå som anges i annonsen.

  1. Mellannivå2 200 € n=128
  2. Junior2 240 € n=13
  3. Praktikant2 120 € n=5

Streckad ram: färre än 10 annonser, riktgivande.

Vad annonserna kräver och erbjuder

Kompetens

  • Kvalitetskontroll 18
  • Truckkörning 12
  • Samarbete 9
  • Produktionsarbete 6
  • Ritningsläsning 6
  • Montering 5
  • Svetsning 5
  • Handverktyg 4
  • Maskinanvändning 4
  • Materialhantering 4

Språkkrav

  • Finska98 %
  • Svenska5 %
  • Engelska7 %

Förmåner

  • Utökad företagshälsovård 11
  • Motion- och kulturförmån 6
  • Massageförmån 3
  • Företagscykel 1
  • Hälsoplånbok 1
  • Lunchförmån 1

Anställningsform

  • Heltid 78
  • Tillfällig 17
  • Deltid 4
  • Öppen ansökan 3

Siffrorna är lediga annonser som nämner saken, av sammanlagt 102.

Bäst betalda lediga jobb

Annonserad lön jämfört med medianen 2 200 €.

Alla 102 lediga jobb

Företag som rekryterar till rollen Produktionsarbetare

63 arbetsgivare har lediga jobb i den här rollen just nu.

Visa alla 63 arbetsgivare

AI- och automationspåverkan

Hög exponering

Uppskattning för den bredare yrkeskategorin: Labourers in mining, construction, manufacturing and transport

Forskning tyder på att AI mer sannolikt förändrar delar av det här jobbet än ersätter det helt.

Källa: OECD: Automation, skills use and training (Nedelkoska & Quintini, 2018) ↗

Frågor om lönen för produktionsarbetare

Vad tjänar en produktionsarbetare i Finland?

Medianen i platsannonserna är 2 200 € i månaden och den mittersta hälften betalar 1 920 €–2 500 €. Av medianen blir det cirka 1 873 € netto.

Var tjänar en produktionsarbetare mest?

I de lediga annonserna erbjuder Amiko högst lön (2 120 €). Bland städerna betalar Tammerfors bäst (2 228 €). Den bäst betalda nivån är junior (2 240 €).

Är lönen för produktionsarbetare bra?

Medianen 2 200 € ligger 18 % under medianen för alla finländska platsannonser som anger lön (2 676 €).

Stiger lönen för produktionsarbetare?

Medianen i annonserna ändrades med +0.7 % jämfört med förra månaden. Vi räknar om siffrorna varje månad.

Letar du efter Produktionsarbetare-jobb? Bläddra bland lediga jobb på JobCrawls →

Lönesiffrorna bygger på publicerade platsannonser som anger lön, i euro per månad. De är grundlöner och omfattar inte nödvändigtvis tillägg eller bonusar. JobCrawls egna lönebedömningar ingår inte. Så här beräknar vi dessa siffror