Servitör: lönen är vanligtvis 2 790 € i månaden.
Medianlönen är 2 790 € och medellönen 2 900 € i månaden. Siffrorna bygger på Statistikcentralens lönestatistik för yrkesgruppen ”Servitörer” (2024), uppräknad till dagens nivå (juli–september 2026). Efter skatt blir ungefär 2 241 € kvar. I platsannonser som anger lönen är medianen 2 299 € (236 annonser).
Varje platsannons räknas en gång, så arbetsgivare som annonserar mycket väger mer.
Uppdaterad 8 november 2026Använd som källa
Den bäst betalda annonsen erbjuder 2 192–2 880 € · 45 nya denna vecka
Skriv din grundlön per månad så ser du den på kurvan. Siffran sparas inte och skickas inte.
Kurvan visar Statistikcentralens löner för yrkesgruppen, uppräknade till dagens nivå (juli–september 2026). Markeringarna visar hur mycket lönen skiljer sig i platsannonserna, tillämpat på kurvan (236 annonser anger lön). Ihålig punkt: färre än 20 annonser.
| Faktor | Skillnad | Uppskattad lön | Annonser |
|---|---|---|---|
| Bemanningsföretag | +72 € | 2 862 € | 199 |
| À la carte-servering | +71 € | 2 861 € | 33 |
| Bordsservering | +56 € | 2 846 € | 11 |
| Helsingfors | +52 € | 2 842 € | 22 |
| Senior | +52 € | 2 842 € | 6 |
| Kundservice | +42 € | 2 832 € | 176 |
| Esbo | +42 € | 2 832 € | 10 |
| Junior | −28 € | 2 762 € | 20 |
| Uleåborg | −32 € | 2 758 € | 22 |
Välj det som passar ditt jobb. Varje val flyttar medianen 2 790 € enligt hur annorlunda dess annonser betalar, och mindre när bara några få annonser ligger bakom. Platsannonsernas sidor och sökresultaten uppskattar lönen på samma sätt.
Utan val är uppskattningen yrkets median, 2 790 € i månaden (mellersta hälften 2 170 €–3 700 €).
Kollektivavtal för turism-, restaurang- och fritidstjänster: tabellönen är minst 1 942 € i månaden (12,21 € i timmen) (lönegrupp 2, 0–2 år i branschen, från 1.6.2026). Det är en minimilön: arbetsgivaren får betala mer, inte mindre.
Lönetabeller och tillägg i kollektivavtalet →Platsannonserna anger grundlönen. Statistikcentralen räknar med alla i yrket, skifttillägg inräknade.
I slutet av september 2026 fanns det 3,4 arbetslösa arbetssökande per ledig arbetsplats inom yrkesgruppen servitörer, när JobCrawls annonser räknas med utöver arbetsförmedlingens register. Enbart registret ger 3,7: det ser bara arbetsplatser som anmälts till de offentliga arbetskraftstjänsterna, och många jobb, i synnerhet expertjobb, annonseras bara någon annanstans.
Ju lägre tal, desto stramare arbetsmarknad: fler lediga arbetsplatser per arbetssökande, och arbetsgivarna konkurrerar hårdare om arbetskraften. För alla yrken sammanlagt är talet 9,7 (12,1 enbart i registret).
JobCrawls analys av data från Statistikcentralen och JobCrawls. Arbetslösa arbetssökande och lediga arbetsplatser: Statistikcentralen, Arbetsförmedlingsstatistik (CC BY 4.0), i slutet av september 2026. Lediga arbetsplatser är registrets arbetsplatser plus de annonser hos JobCrawls som inte finns på Jobbmarknaden. En annons kan gälla flera platser, och annonser som vi inte kunde placera i en yrkesgrupp har lämnats bort. · Användning av data
Uppskattning för den bredare yrkeskategorin: Personal service workers
Hög exponering
Forskning tyder på att AI mer sannolikt förändrar delar av det här jobbet än ersätter det helt.
Källa: OECD: Automation, skills use and training (Nedelkoska & Quintini, 2018)
Alla siffror på sidan, vilka de gäller och varifrån de kommer. Huvudsiffran är Statistikcentralens; från platsannonserna tar vi bara skillnaderna mellan orter, sektorer, erfarenhetsnivåer, färdigheter och språk.
Heltidsanställda i yrkesgruppen ”Servitörer”, 5 589
236 annonser för yrket som anger lön
| Siffra | € / mån | Vilka som räknas | Tidpunkt | Källa |
|---|---|---|---|---|
| Medianlön, uppskattad för i dag | ≈2 790 € | Heltidsanställda i yrkesgruppen ”Servitörer”, 5 589 | juli–september 2026, vår uppskattning | 2024 års siffror × löneutvecklingen sedan dess (+6,8 %, 14uw/14uv) ↗ |
| Medellön, uppskattad för i dag | ≈2 900 € | |||
| Nedre och övre kvartil, uppskattade för i dag | ≈2 360 € – 3 370 € | Avläst från kurvan genom nedersta decilen, medianen och översta decilen | ||
| Medianlön | 2 612 € | 2024 | Statistikcentralen 15au | |
| Medellön | 2 716 € | |||
| Gränsen för lägsta och högsta tiondelen | 1 901 € / 3 699 € | |||
| Ingångslön i annonser, median | 2 299 € | 236 annonser för yrket som anger lön | Senaste 12 månaderna | JobCrawls |
Statistikcentralen publicerar löner per yrke en gång om året; de senaste gäller 2024. Precis som på vår lönesida räknar vi upp varje siffra med hur mycket heltidsanställdas medellön har stigit sedan dess inom de arbetsgivarsektorer där yrket finns. Dagens nivåer är alltså uppskattningar (≈).
Du får citera och använda siffrorna fritt, även kommersiellt, med en länk tillbaka till den här sidan.
Servitör: lön i Finland 2026: median 2 790 € i månaden (JobCrawls, baserat på Statistikcentralens lönestatistik, uppdaterad 8 november 2026). https://www.jobcrawls.com/sv/lon/servitor
JobCrawls (2026). Servitör: lön i Finland 2026. Uppdaterad 8 november 2026. https://www.jobcrawls.com/sv/lon/servitor
<a href="https://www.jobcrawls.com/sv/lon/servitor">Servitör: lön i Finland 2026</a> (JobCrawls)
Korta svar utifrån samma siffror.
Språk
50 % av de lediga annonserna kräver engelska
Språkkrav i 146 lediga annonser: Finska 80 %, Svenska 1 %, Engelska 50 %.
Median av den lön som arbetsgivarens öppna annonser anger.
| Arbetsgivare | Sektor | Annonser | Median per månad |
|---|---|---|---|
| WireStaff Helsinki Oy | Bemanningsföretag | 3 | 2 400 € |
| StaffPoint Oy | Bemanningsföretag | 7 | 2 299 € |
| YES Your Excellent Staff Oy | Bemanningsföretag | 4 | 2 299 € |
| Lapland Hotels & Safaris Services Oy | Privata arbetsgivare | 3 | 2 299 € |
Arbetsgivare med minst 3 lediga annonser som anger lön.
| Brutto i månaden | Netto i månaden | |
|---|---|---|
| Lägst betalda tiondelen | 2 031 € | 1 760 € |
| Median | 2 790 € | 2 241 € |
| Bäst betalda tiondelen | 3 951 € | 2 888 € |
Bruttolön: Statistikcentralen. Netto efter inkomstskatt (genomsnittlig kommunalskatt, utan kyrkoskatt) och löntagarens pensions- och arbetslöshetsförsäkringsavgifter.
Stapeln visar P25–P75-intervallet. Den vertikala linjen = median. Alla värden i EUR/månad.
Lönerna i städerna skiljer sig med upp till 181 € i månaden, men hyran jämnar ut det: när hyran för en etta är betald är skillnaden 66 €.
| Stad | Lön | Netto | Hyra för etta | Kvar |
|---|---|---|---|---|
| Åbo | 2 361 € | 1 981 € | 568 € | 1 413 € |
| Uleåborg | 2 299 € | 1 923 € | 530 € | 1 393 € |
| Esbo | 2 475 € | 2 090 € | 715 € | 1 375 € |
| Helsingfors | 2 480 € | 2 094 € | 730 € | 1 364 € |
| Tammerfors | 2 346 € | 1 962 € | 605 € | 1 357 € |
| Vanda | 2 428 € | 2 037 € | 690 € | 1 347 € |
Lönen är medianen i stadens platsannonser. Netto efter inkomstskatt (stadens kommunalskatt 2026, utan kyrkoskatt) och löntagarens pensions- och arbetslöshetsförsäkringsavgifter. Hyran är medianen av totalhyran för en fritt finansierad etta under kvartal 3 2026. Siffran för Esbo gäller Esbo och Grankulla. Hyror: Statistikcentralen, bostädernas hyror (CC BY 4.0)
Medianlön i annonserna efter den nivå som anges i annonsen.
| Nivå | Annonser | Median per månad |
|---|---|---|
| Junior | 20 | 2 269 € |
| Mellannivå | 205 | 2 299 € |
| Senior | 6 | ungefärlig2 261 € |
Färre än 10 annonser: endast vägledande.
Siffrorna är lediga annonser som nämner saken, av sammanlagt 146.
Annonserad lön jämfört med medianen 2 790 €.
62 arbetsgivare har lediga jobb i den här rollen just nu.