CNC-koneistaja palkka 2026

Löytyy myös nimillä: CNC-koneistaja

CNC-koneistajan palkka on työpaikkailmoitusten mukaan 2 800 € kuukaudessa (mediaani), keskipalkka 2 765 €, ja käteen jää noin 2 248 €.

2 800 €kuukaudessa, koko maan mediaani
▲ 2.9 % edelliseen kuukauteen verrattunakäteen noin 2 248 €

Käteen jäävä summa keskimääräisellä kunnallisverolla, ilman kirkollisveroa. Mitä 2 800 € kuukaudessa jää käteen?

Mihin palkka sijoittuu

Puolet ilmoituksista maksaa 2 240 €–3 200 €. Ylin kymmenys alkaa 3 500 € kohdalta.

Päivitetty 12.10.2026178 palkallista ilmoitusta33 % avoimista ilmoituksista kertoo palkanIlmoitus on auki tyypillisesti 11 päivää

Toteutuneet ansiot

Alalla työskentelevät ansaitsevat noin 430 € enemmän kuin ilmoitukset lupaavat

Tilastokeskus 2024: säännöllisen työajan ansioiden mediaani 3 225 €, sisältää vuoro- ja iltalisät.

Kielitaito

25 % avoimista ilmoituksista vaatii englantia

Vaaditut kielet 250 avoimessa ilmoituksessa: Suomi 92 %, Ruotsi 2 %, Englanti 25 %.

Maksetaanko sinulle oikein?

Vertaa palkkaasi 178 tämän ammatin työpaikkailmoitukseen. Lukua ei tallenneta eikä lähetetä minnekään.

€

Ilman vuoro-, ilta- ja viikonloppulisiä, koska ilmoitukset kertovat peruspalkan.

Ansaitset enemmän kuin 50 % ilmoituksista

50 % ilmoituksista lupaa enemmän kuin 2 800 €.

Käteen

2 248 €

kuukaudessa, keskimääräinen kunnallisvero

Vertailu ilmoitettuun peruspalkkaan, ei kokonaisansioihin. Käteen jäävä summa on arvio JobCrawlsin verolaskurilla, ei veroneuvontaa.

Kuka maksaa mitä

Avoimissa ilmoituksissa kerrotun palkan mediaani työnantajittain. Sama asteikko joka rivillä; viiva on koko maan mediaani.

Julkiset työnantajatYksityiset työnantajatHenkilöstöpalveluyritykset
2 200 €3 100 €
  • HR Satama Finland Oy
    3 040 €12 ilmoitusta
  • Lokki Henkilöstöpalvelut Oy
    3 040 €5 ilmoitusta
  • Amiko Oy
    2 960 €3 ilmoitusta
  • Wellpack Oy
    2 960 €3 ilmoitusta
  • KeyStaff Oy
    2 800 €9 ilmoitusta
  • Täyttö Oy
    2 720 €4 ilmoitusta
  • Henkilöstövuokrausyhtiö Kipinä Oy
    2 720 €3 ilmoitusta
  • Wulff Works Oy
    2 640 €8 ilmoitusta
  • Worknow Oy
    2 640 €6 ilmoitusta
  • YES Your Excellent Staff Oy
    2 320 €4 ilmoitusta

Työnantajat, joilla on vähintään 3 palkan kertovaa avointa ilmoitusta.

Ilmoitettu palkka ja toteutuneet ansiot

Työpaikkailmoitukset (peruspalkka)2 800 €
Toteutuneet ansiot3 225 €

Keskimmäiset 80 % ansaitsevat 2 517 €–4 189 €

Tilastokeskuksen ammattiryhmässä ”Koneenasettajat ja koneistajat” on 11 712 kokoaikaista palkansaajaa, ja heidän säännöllisen työajan ansioidensa mediaani on 3 225 € kuukaudessa. Luku sisältää vuoro-, ilta- ja viikonloppulisät; ilmoitukset kertovat yleensä vain peruspalkan.

Lähde: Tilastokeskus, palkkarakennetilasto 2024, kokoaikaiset palkansaajat (CC BY 4.0). stat.fi ↗

CNC-koneistaja: palkka kaupungeittain

Turku
2 995 €/kkn=12

Mediaani: €2 995/kk. Keskiarvo: €2 970/kk. Keskimmäinen 50 %: €2 400 – €3 520. P90: €3 520/kk. Koko vaihteluväli: €2 256 – €3 520. Perustuu 12 työpaikkailmoitukseen

Espoo
2 840 €/kkn=3

Mediaani: €2 840/kk. Keskiarvo: €2 910/kk. Keskimmäinen 50 %: €2 400 – €3 680. P90: €3 680/kk. Koko vaihteluväli: €2 400 – €3 600. Perustuu 3 työpaikkailmoitukseen

Helsinki
2 800 €/kkn=12

Mediaani: €2 800/kk. Keskiarvo: €2 812/kk. Keskimmäinen 50 %: €2 400 – €3 500. P90: €3 520/kk. Koko vaihteluväli: €2 240 – €3 518. Perustuu 12 työpaikkailmoitukseen

Tampere
2 800 €/kkn=45

Mediaani: €2 800/kk. Keskiarvo: €2 789/kk. Keskimmäinen 50 %: €2 400 – €3 200. P90: €3 500/kk. Koko vaihteluväli: €2 240 – €3 500. Perustuu 45 työpaikkailmoitukseen

Oulu
2 800 €/kkn=11

Mediaani: €2 800/kk. Keskiarvo: €2 880/kk. Keskimmäinen 50 %: €2 400 – €3 500. P90: €3 500/kk. Koko vaihteluväli: €2 400 – €3 500. Perustuu 11 työpaikkailmoitukseen

Jyväskylä
2 720 €/kkn=5

Mediaani: €2 720/kk. Keskiarvo: €2 816/kk. Keskimmäinen 50 %: €2 240 – €3 200. P90: €3 200/kk. Koko vaihteluväli: €2 240 – €3 200. Perustuu 5 työpaikkailmoitukseen

Palkki näyttää P25–P75-vaihteluvälin. Pystyviiva = mediaani. Kaikki arvot ovat euroa/kk. Haalea rivi: alle 10 ilmoitusta, suuntaa antava. Napauta tai vie hiiri päälle nähdäksesi tiedot.

Palkka tehtävätason mukaan

Ilmoitetun palkan mediaani ilmoituksessa mainitun tehtävätason mukaan.

  1. Kokenut2 800 € n=14
  2. Keskitaso2 800 € n=166

Mitä ilmoituksissa pyydetään ja luvataan

Osaaminen

  • CNC-koneistus 127
  • CNC-ohjelmointi 53
  • Teknisten piirustusten lukeminen 38
  • CNC-sorvaus 34
  • Fanuc-ohjaus 30
  • Fanuc 24
  • CNC-jyrsintä 22
  • Jyrsintä 22
  • Sorvaus 20
  • Heidenhain 19

Vaaditut kielet

  • Suomi92 %
  • Ruotsi2 %
  • Englanti25 %

Edut

  • Laajennettu työterveyshuolto 42
  • Joustavat työajat 3
  • Liikunta- ja kulttuurietu 3

Työsuhde

  • Kokoaikainen 231
  • Määräaikainen 12
  • Avoin hakemus 5
  • Osa-aikainen 2

Luvut: avoimet ilmoitukset, joissa asia mainitaan, yhteensä 250 ilmoituksesta.

Parhaiten maksavat avoimet paikat

Ilmoitettu palkka verrattuna mediaaniin 2 800 €.

Kaikki 252 avointa työpaikkaa

Yritykset, jotka rekrytoivat CNC-koneistaja-ammattilaisia

81 työnantajalla on juuri nyt avoimia työpaikkoja tähän rooliin.

Näytä kaikki 81 työnantajaa

Tekoälyn ja automaation vaikutus

Korkea altistuminen

Arvio perustuu laajempaan ammattiryhmään: Metal, machinery and related trades workers

Tutkimusten mukaan tekoäly todennäköisemmin muuttaa osaa tästä työstä kuin korvaa sen kokonaan.

Lähde: OECD: Automation, skills use and training (Nedelkoska & Quintini, 2018) ↗

Kysymyksiä: cnc-koneistajan palkka

Mikä on cnc-koneistajan palkka?

Työpaikkailmoitusten mediaani on 2 800 € kuukaudessa, ja keskimmäinen puolikas maksaa 2 240 €–3 200 €. Mediaanista jää käteen noin 2 248 €.

Missä cnc-koneistaja saa eniten palkkaa?

Avoimissa ilmoituksissa korkeinta palkkaa ilmoittaa HR Satama Finland (3 040 €). Kaupungeista paras on Turku (2 995 €). Parhaiten palkattu tehtävätaso on keskitaso (2 800 €).

Onko cnc-koneistajan palkka hyvä?

Mediaani 2 800 € on 5 % yli kaikkien palkan kertovien suomalaisten työpaikkailmoitusten mediaanin (2 676 €).

Paljonko alalla todellisuudessa ansaitaan?

Tilastokeskuksen mukaan säännöllisen työajan ansioiden mediaani on 3 225 € kuukaudessa (2024). Luku sisältää vuoro- ja iltalisät, joten se on yleensä korkeampi kuin ilmoitusten peruspalkka.

Nouseeko cnc-koneistajan palkka?

Ilmoitusten mediaani muuttui edellisestä kuusta +2.9 %. Päivitämme luvut kuukausittain.

Etsitkö CNC-koneistaja-työpaikkoja? Selaa avoimia työpaikkoja JobCrawlsissa →

Palkkaluvut perustuvat julkaistuihin työpaikkailmoituksiin, joissa palkka kerrotaan, euroina kuukaudessa. Ne ovat peruspalkkoja eivätkä välttämättä sisällä lisiä tai bonuksia. JobCrawlsin omat palkka-arviot eivät ole mukana. Näin laskemme nämä luvut