Rakennusapulaisen palkka on tyypillisesti 2 161 € kuukaudessa.
Mediaanipalkka on 2 161 € ja keskipalkka 2 176 € kuukaudessa. Verojen jälkeen käteen jää noin 1 848 €.
Jokainen työpaikkailmoitus lasketaan kerran, joten paljon ilmoittavat työnantajat painavat enemmän.
Päivitetty 1. marraskuuta 2026Käytä lähteenä
Kirjoita peruspalkkasi kuukaudessa, niin näet sen käyrällä. Lukua ei tallenneta eikä lähetetä.
Perustuu 138 työpaikkailmoitukseen, joissa palkka kerrotaan. Ontto pallo: alle 20 ilmoitusta.
| Tekijä | Ero | Arvioitu palkka | Ilmoituksia |
|---|---|---|---|
| Helsinki | +30 € | 2 191 € | 16 |
| Espoo | +26 € | 2 187 € | 10 |
Valitse, mikä sopii omaan työhösi. Jokainen valinta siirtää 2 161 € mediaania sen mukaan, kuinka eri tavalla sen ilmoitukset maksavat, ja vähemmän, jos ilmoituksia on vain muutama. Työpaikkojen sivuilla ja hakutuloksissa palkka arvioidaan samalla tavalla.
Ilman valintoja arvio on ammatin mediaani, 2 160 € kuukaudessa (keskimmäinen puolisko 2 080 €–2 270 €).
Testattu 13 176 palkan kertoneella työpaikkailmoituksella ajalta 2026-05-03–2026-10-30, ja jokainen arvioitiin vain vanhemmista ilmoituksista: puolet arvioista osui 6 % sisään ilmoitetusta palkasta. Näin arvioimme palkat
Ammattiryhmässä rakennusalan avustavat työntekijät oli syyskuun 2026 lopussa 3,4 työtöntä työnhakijaa avointa työpaikkaa kohden, kun työnvälitysrekisterin lisäksi lasketaan mukaan JobCrawlsin ilmoitukset. Pelkän rekisterin mukaan luku on 4,2: rekisteri näkee vain julkisille työvoimapalveluille ilmoitetut työpaikat, ja moni työpaikka, varsinkin asiantuntijatyö, ilmoitetaan vain muualla.
Mitä pienempi luku, sitä kireämmät työmarkkinat: työpaikkoja on enemmän työnhakijaa kohden, ja työnantajat kilpailevat tekijöistä kovemmin. Kaikissa ammateissa yhteensä luku on 9,7 (pelkässä rekisterissä 12,1).
JobCrawlsin analyysi Tilastokeskuksen ja JobCrawlsin aineistoista. Työttömät työnhakijat ja avoimet työpaikat: Tilastokeskus, Työnvälitystilasto (CC BY 4.0), syyskuun 2026 lopussa. Avoimet työpaikat ovat rekisterin työpaikat sekä ne JobCrawlsin ilmoitukset, joita ei ole Työmarkkinatorilla. Yksi ilmoitus voi koskea useaa paikkaa, ja ilmoitukset, joita emme pystyneet sijoittamaan ammattiryhmään, on jätetty pois. · Datan käyttö
Arvio perustuu laajempaan ammattiryhmään: Labourers in mining, construction, manufacturing and transport
Korkea altistuminen
Tutkimusten mukaan tekoäly todennäköisemmin muuttaa osaa tästä työstä kuin korvaa sen kokonaan.
Lähde: OECD: Automation, skills use and training (Nedelkoska & Quintini, 2018)
Lukuja saa lainata ja käyttää vapaasti, myös kaupallisesti, kun lisäät linkin tälle sivulle.
Rakennusapulainen palkka 2026: mediaani 2 161 € kuukaudessa (JobCrawls, 138 työpaikkailmoituksen pohjalta, päivitetty 1. marraskuuta 2026). https://www.jobcrawls.com/fi/palkka/rakennusapulainen
JobCrawls (2026). Rakennusapulainen palkka 2026. Päivitetty 1. marraskuuta 2026. https://www.jobcrawls.com/fi/palkka/rakennusapulainen
<a href="https://www.jobcrawls.com/fi/palkka/rakennusapulainen">Rakennusapulainen palkka 2026</a> (JobCrawls)
Lyhyet vastaukset samoista luvuista.
Rakennusalan työehtosopimus: taulukkopalkka on vähintään 12,59 € tunnilta (palkkaryhmä I, 1.6.2026 alkaen). Se on vähimmäispalkka: työnantaja voi maksaa enemmän, ei vähemmän.
Palkkataulukot ja lisät työehtosopimuksessa →Kielitaito
17 % avoimista ilmoituksista vaatii englantia
Vaaditut kielet 66 avoimessa ilmoituksessa: Suomi 98 %, Englanti 17 %.
Työnantajan avoimissa ilmoituksissa ilmoitettu mediaanipalkka.
| Työnantaja | Sektori | Ilmoituksia | Mediaani kuukaudessa |
|---|---|---|---|
| Wulff Works Oy | Henkilöstöpalveluyritykset | 3 | 2 251 € |
| Tocca Group | Henkilöstöpalveluyritykset | 6 | 2 142 € |
Työnantajat, joilla on vähintään 3 palkan kertovaa avointa ilmoitusta.
| Brutto kuukaudessa | Käteen kuukaudessa | |
|---|---|---|
| Pienimmin maksava neljännes ilmoituksista | 1 920 € | 1 684 € |
| Mediaani | 2 135 € | 1 831 € |
| Parhaiten maksava neljännes ilmoituksista | 2 400 € | 1 995 € |
Bruttopalkka: työpaikkailmoitukset. Käteen jäävä summa tuloverojen (keskimääräinen kunnallisvero, ei kirkollisveroa) sekä palkansaajan eläke- ja työttömyysvakuutusmaksujen jälkeen.
Palkki näyttää P25–P75-vaihteluvälin. Pystyviiva = mediaani. Kaikki arvot ovat euroa/kk.
Korkein palkka maksetaan kaupungissa Helsinki, mutta eniten jää käteen vuokran jälkeen kaupungissa Turku: 1 301 € kuukaudessa, kun yksiön vuokra on maksettu. Se on 111 € enemmän kuin kaupungissa Helsinki.
| Kaupunki | Palkka | Käteen | Yksiön vuokra | Jää |
|---|---|---|---|---|
| Turku | 2 179 € | 1 869 € | 568 € | 1 301 € |
| Oulu | 2 080 € | 1 784 € | 530 € | 1 254 € |
| Tampere | 2 140 € | 1 834 € | 605 € | 1 229 € |
| Helsinki | 2 207 € | 1 920 € | 730 € | 1 190 € |
| Espoo | 2 175 € | 1 899 € | 715 € | 1 184 € |
| Vantaa | 2 142 € | 1 857 € | 690 € | 1 167 € |
Palkka on kaupungin työpaikkailmoitusten mediaani. Käteen jäävä summa tuloverojen (kaupungin vuoden 2026 kunnallisvero, ei kirkollisveroa) sekä palkansaajan eläke- ja työttömyysvakuutusmaksujen jälkeen. Vuokra on vapaarahoitteisen yksiön kokonaisvuokran mediaani 2026 (3. neljännes). Espoon luku kattaa Espoon ja Kauniaisten. Vuokrat: Tilastokeskus, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0)
Ilmoitetun palkan mediaani ilmoituksessa mainitun tehtävätason mukaan.
| Taso | Ilmoituksia | Mediaani kuukaudessa |
|---|---|---|
| Harjoittelija | 5 | suuntaa-antava2 207 € |
| Juniori | 14 | 2 172 € |
| Keskitaso | 125 | 2 135 € |
Alle 10 ilmoitusta: vain suuntaa-antava.
Luvut: avoimet ilmoitukset, joissa asia mainitaan, yhteensä 66 ilmoituksesta.
Ilmoitettu palkka verrattuna mediaaniin 2 135 €.
35 työnantajalla on juuri nyt avoimia työpaikkoja tähän rooliin.