Nuoriso-ohjaaja palkka 2026

Nuoriso-ohjaajan palkka on työpaikkailmoitusten mukaan 2 817 € kuukaudessa (mediaani), keskipalkka 2 765 €, ja käteen jää noin 2 259 €.

Mihin palkka sijoittuu

35 palkallista ilmoitusta

Puolet ilmoituksista maksaa 2 620 €–2 969 €. Ylin kymmenys alkaa 2 994 € kohdalta.

Päivitetty 14.10.202635 palkallista ilmoitusta64 % avoimista ilmoituksista kertoo palkanIlmoitus on auki tyypillisesti 10 päivää

Mediaani2 817 €kuukaudessa, koko maan mediaani35 palkallista ilmoitusta
1.1 % edelliseen kuukauteen verrattunakäteen noin 2 259 €

Käteen jäävä summa keskimääräisellä kunnallisverolla, ilman kirkollisveroa. Mitä 2 800 € kuukaudessa jää käteen?

Näin laskemme nämä luvut

Palkkaluvut perustuvat julkaistuihin työpaikkailmoituksiin, joissa palkka kerrotaan, euroina kuukaudessa. Ne ovat peruspalkkoja eivätkä välttämättä sisällä lisiä tai bonuksia. JobCrawlsin omat palkka-arviot eivät ole mukana.

Työnantaja ratkaisee

Julkiset työnantajat ilmoittavat noin 200 € enemmän kuukaudessa kuin yksityiset

Palkan mediaani avoimissa ilmoituksissa: julkiset 2 795 € (9 ilmoitusta), yksityiset 2 594 € (5 ilmoitusta).

Maksetaanko sinulle oikein?

Vertaa palkkaasi 35 tämän ammatin työpaikkailmoitukseen. Lukua ei tallenneta eikä lähetetä minnekään.

Ilman vuoro-, ilta- ja viikonloppulisiä, koska ilmoitukset kertovat peruspalkan.

Työnantajasi

Ansaitset enemmän kuin 48 % ilmoituksista

52 % ilmoituksista lupaa enemmän kuin 2 800 €.

35 palkallista ilmoitusta

Käteen

2 248 €

kuukaudessa, keskimääräinen kunnallisvero

Julkiset työnantajat ilmoittavat 2 795 €, yksityiset 2 594 €.

Vertailu ilmoitettuun peruspalkkaan, ei kokonaisansioihin. Käteen jäävä summa on arvio JobCrawlsin verolaskurilla, ei veroneuvontaa.

Havainto · lokakuu 2026

Julkiset työnantajat ilmoittavat noin 200 € enemmän kuukaudessa kuin yksityiset

Avoimissa ilmoituksissa kerrotun palkan mediaani tälle ammatille. 9 julkista ja 5 yksityistä ilmoitusta. Peruspalkka ilman vuorolisiä.

Ilmoitettu palkka ja toteutuneet ansiot

Työpaikkailmoitukset (peruspalkka)2 817 €
Toteutuneet ansiot2 830 €

Keskimmäiset 80 % ansaitsevat 2 477 €–3 326 €

Tilastokeskuksen ammattiryhmässä ”Nuorisotyön ohjaajat (ei srk.)” on 2 447 kokoaikaista palkansaajaa, ja heidän säännöllisen työajan ansioidensa mediaani on 2 830 € kuukaudessa. Luku sisältää vuoro-, ilta- ja viikonloppulisät; ilmoitukset kertovat yleensä vain peruspalkan.

Toteutuneet ansiot sektoreittain

  • Yksityinen sektori3 000 €
  • Kunnat2 814 €

Lähde: Tilastokeskus, palkkarakennetilasto 2024, kokoaikaiset palkansaajat (CC BY 4.0). stat.fi ↗

Nuoriso-ohjaaja: palkka kaupungeittain

Palkki näyttää P25–P75-vaihteluvälin. Pystyviiva = mediaani. Kaikki arvot ovat euroa/kk.

Palkka tehtävätason mukaan

Ilmoitetun palkan mediaani ilmoituksessa mainitun tehtävätason mukaan.

Ilmoitettu mediaanipalkka tehtävätason mukaan
TasoIlmoituksiaMediaani kuukaudessa
Harjoittelija5suuntaa-antava2 364 €
Keskitaso242 888 €

Alle 10 ilmoitusta: vain suuntaa-antava.

Mitä ilmoituksissa pyydetään ja luvataan

Osaaminen

  • Nuorisotyö 12
  • Rippikoulutyö 4
  • Ryhmänohjaus 4
  • Yhteistyö 4
  • Nuorten ohjaus 3
  • Tapahtumien järjestäminen 3
  • Tiimityöskentely 3
  • Vuorovaikutus 3
  • Leiritoiminta 2
  • Leirityö 2

Vaaditut kielet

  • Suomi 100 %
  • Ruotsi 5 %
  • Englanti 5 %

Edut

  • Liikunta- ja kulttuurietu 6
  • Lounasetu 6
  • Työsuhdematkalippu 2
  • Hyvinvointietu 1
  • Laajennettu työterveyshuolto 1

Työsuhde

  • Kokoaikainen 15
  • Määräaikainen 5
  • Osa-aikainen 2

Luvut: avoimet ilmoitukset, joissa asia mainitaan, yhteensä 22 ilmoituksesta.

Parhaiten maksavat avoimet paikat

Kaikki 22 avointa työpaikkaa

Ilmoitettu palkka verrattuna mediaaniin 2 817 €.

Yritykset, jotka rekrytoivat Nuoriso-ohjaaja-ammattilaisia

18 työnantajalla on juuri nyt avoimia työpaikkoja tähän rooliin.

Näytä kaikki 18 työnantajaa

Tekoälyn ja automaation vaikutus

Kohtalainen altistuminen

Arvio perustuu laajempaan ammattiryhmään: Legal, social and cultural professionals

Tutkimusten mukaan tekoäly todennäköisemmin muuttaa osaa tästä työstä kuin korvaa sen kokonaan.

Lähde: OECD: Automation, skills use and training (Nedelkoska & Quintini, 2018) ↗

Kysymyksiä: nuoriso-ohjaajan palkka

Mikä on nuoriso-ohjaajan palkka?

Työpaikkailmoitusten mediaani on 2 817 € kuukaudessa, ja keskimmäinen puolikas maksaa 2 620 €–2 969 €. Mediaanista jää käteen noin 2 259 €.

Missä nuoriso-ohjaaja saa eniten palkkaa?

Avoimissa ilmoituksissa korkeinta palkkaa ilmoittaa Helsingin kaupunki (2 935 €). Kaupungeista paras on Helsinki (2 920 €). Parhaiten palkattu tehtävätaso on keskitaso (2 888 €).

Onko nuoriso-ohjaajan palkka hyvä?

Mediaani 2 817 € on 5 % yli kaikkien palkan kertovien suomalaisten työpaikkailmoitusten mediaanin (2 676 €).

Paljonko alalla todellisuudessa ansaitaan?

Tilastokeskuksen mukaan säännöllisen työajan ansioiden mediaani on 2 830 € kuukaudessa (2024). Luku sisältää vuoro- ja iltalisät, joten se on yleensä korkeampi kuin ilmoitusten peruspalkka.

Nouseeko nuoriso-ohjaajan palkka?

Ilmoitusten mediaani muuttui edellisestä kuusta −1.1 %. Päivitämme luvut kuukausittain.

Etsitkö Nuoriso-ohjaaja-työpaikkoja?

Selaa avoimia työpaikkoja JobCrawlsissa →