JobCrawls

Vahdit, suosikit ja muistutukset puhelimessasi

Avaa sovellus
UTAC Automotive Testing Finland-logo

UTAC Automotive Testing Finland

DEmployer ScoreRekrytointi kasvussa

Muu tekninen testaus ja analysointi · Ivalo · Perustettu 1945

UTAC Automotive Testing Finland: 1 avoin työpaikka juuri nyt, esimerkiksi myyntipäällikkö.

UTAC provides a range of services to support bringing vehicles to market, focusing on mobility industry progress. The company operates laboratories and test tracks globally.

Lähde: about utac

  • Rekrytoi nyt1 avoin työpaikka
  • Rekrytointi kasvaaEnemmän ilmoituksia viime aikoina
  • Työnantaja vuodesta 1996Työnantajarekisteri

Koottu 12 työpaikkailmoituksesta ja 4 julkisesta tietolähteestä

1 avoin työpaikka: UTAC Automotive Testing Finland

Kaikki työpaikat

Myyntipäällikkö (Sales Manager)

Palkkaa ei ilmoitettu

IvaloPaikkasidonnainen työEsimiesEnglanti, Suomi, Saksa

Päivitetty 2 päivää sittenKatso

Haluatko ottaa suoraan yhteyttä? Verkkosivusto

UTAC Automotive Testing Finland kolmen viime vuoden aikana

Työpaikkailmoituksia kuukaudessa
Rekisteri
Uudet alatAsiakaspalveluTeollisuus ja tuotantoMyyntiTeknologia
202420252026

Huippu: 5 ilmoitusta, syys 2026. Kuukausi, jona ilmoituksia on hyvin vähän, voi johtua aukosta tiedonkeruussamme eikä rekrytointitauosta. Vie osoitin merkin päälle nähdäksesi tiedot.

työpaikkailmoitusta kuussa3työpaikkailmoitukset
uutta alaa 18 kuukaudessa4työpaikkailmoitukset
julkisilta ostajilta 202418,2 t. €julkiset ostolaskut
yhteisöveroa 2024576,4 t. €Verohallinto

Aikajana

  1. Ensimmäinen työpaikkailmoitus alalla TeknologiaJobCrawls
  2. Ensimmäinen työpaikkailmoitus alalla AsiakaspalveluJobCrawls
  3. Ensimmäinen työpaikkailmoitus alalla Teollisuus ja tuotantoJobCrawls
  4. Ensimmäinen työpaikkailmoitus alalla MyyntiJobCrawls
  5. Hallitus vaihtuiPatentti- ja rekisterihallitus (PRH)

Lähteet: JobCrawlsin analyysi: työnantajien omat työpaikkailmoitukset; Patentti- ja rekisterihallitus (PRH), Kaupparekisterin ilmoitukset (CC BY 4.0)

Yleisimmät roolit

20.0%Sales Manager
Sales Manager2 · 20.0%
Test Engineer2 · 20.0%
Talouskoordinaattori / Finance Coordinator1 · 10.0%
Taloushallinnon assistentti / Finance Assistant1 · 10.0%
Test Driver1 · 10.0%
Assistant1 · 10.0%
Track maintenance worker1 · 10.0%
Testiavustaja (Test Assistant) auto- ja rengastestaukseen talvikaudeksi1 · 10.0%

+2 lisää

Kokemustasot

58.3%Mid-Level
Mid-Level7 · 58.3%
Junior2 · 16.7%
Manager2 · 16.7%
Senior1 · 8.3%

Rekrytointisijainnit

83.3%Inari, Finland
Inari, Finland10 · 83.3%
Ivalo, Finland1 · 8.3%
Remote - Finland1 · 8.3%

Työskentely yrityksessä

Employer ScoreDIlmoitusten tiedoista, ei arvosteluista
Mainituin etuHierontaetu25 %:ssa ilmoituksistaSen työpaikkailmoituksista
Kysytyin osaaminenMicrosoft Office25 %:ssa ilmoituksistaSen työpaikkailmoituksista
Näytä kaikki

Perustuu 12 työpaikkailmoitukseen, jotka olemme nähneet yritykseltä UTAC Automotive Testing Finland.

D

JobCrawls-työnantajapisteet

Laskettu työpaikkadatasta, ei arvosteluista

Vahvin osa-alue: vakaus

Palkkaus25%
Joustavuus20%
Vakaus20%
Kasvu15%
Edut10%
Läpinäkyvyys10%

Arvosana perustuu ilmoitettujen palkkahaarukoiden kilpailukykyyn (kun ilmoituksia on riittävästi), etä- ja hybridityön joustoon, rekrytoinnin vakauteen ajan mittaan, roolijakaumasta ja rekrytointimäärien trendeistä johdettuihin kasvusignaaleihin, ilmoituksissa mainittuihin etuihin sekä avoimuuteen (kuinka usein ilmoituksissa kerrotaan todellinen, ei arvioitu palkka ja rekrytointiprosessin aikataulu). Näin laskemme tämän

Edut työpaikkailmoituksissa

Osuus ilmoituksista, joissa etu mainitaan. Moni ilmoitus ei listaa etuja lainkaan, joten pieni osuus tarkoittaa "joskus", ei "ei koskaan".

  • Hierontaetu25%
  • Joustavat työajat17%
  • Liikunta- ja kulttuurietu17%
  • Epassin kautta käytettävät edut: liikunta, kulttuuri, hyvinvointi ja hieronta8%
  • Mahdollisuus kehittyä työssä8%
  • Kariyer-kehitys- ja oppimismahdollisuudet8%
  • Mahdollisuus työskennellä ainutlaatuisessa talvitestausympäristössä8%
  • Tiimin tuki paikan päällä8%
  • Ainutlaatuinen talvitestausympäristö8%
  • Huolellinen perehdytys8%

Ilmoituksissa mainitut palveluntarjoajat: ePassi (2 ilmoitusta)

Lähde: JobCrawlsin analyysi: työnantajien omat työpaikkailmoitukset

Miten he rekrytoivat

Työsuhde
100% kokoaikainen
Etätyömahdollisuus
92% paikan päällä · 8% hybridi

Mitä he hakevat

Käytä näitä sanoja hakemuksessasi.

Osaaminen, osuus ilmoituksista

  • Microsoft Office 25%
  • Mittausohjelmistot 8%
  • Rengastestaus 8%
  • Mittauslaitteet 8%
  • Raporttien laatiminen 8%
  • Datan tallennus 8%
  • Salesforce (eduksi) 8%
  • Auto-testaus 8%
  • Ajoneuvotyyppien tuntemus 8%
  • Moottorikulkuneuvojen testaaminen vaativissa olosuhteissa 8%
  • Työohjeiden noudattaminen 8%
  • Erinomaiset vuorovaikutustaidot 8%
  • Ajoneuvon tyyppihyväksyntä 8%
  • Suorituskykymittaukset 8%

Kielet

100%vaatii: suomi
83%vaatii: englanti

Ilmoituksissa mainitut ohjelmistot

  • Salesforce 1 ilmoitus

Lähde: JobCrawlsin analyysi: työnantajien omat työpaikkailmoitukset

Talous

Viralliset luvut julkisista rekistereistä. Jokainen kortti kertoo lähteensä.

Verotettava tulo2,9 milj. €Verohallinto, 2024
Maksetut verot576,4 t. €Verohallinto, 2024
Myynti julkiselle sektorille18,2 t. €Vuonna 2024Julkisten ostolaskujen avoin data
Näytä kaikki

Taloustiedot

Yhteisön tuloverotus

VerovuosiVerotettava tuloMaksuunpannut verot
20242,9 milj. €576,4 t. €
20233,3 milj. €657 t. €
2022932,9 t. €189,6 t. €
20212,3 milj. €470,4 t. €
2020526,5 t. €107,1 t. €

Verotettava tulo on verotuksen luku, ei liikevaihto eikä kirjanpidon tulos. Se voi olla nolla kannattavallakin yrityksellä, esimerkiksi konsernissa.

Lähde: Verohallinnon julkiset verotiedot, CC BY 4.0.

Myynti julkiselle sektorille

Ostolaskut, jotka ostonsa julkaisevat julkiset ostajat ovat maksaneet yritykselle UTAC Automotive Testing Finland: valtio sekä osa kaupungeista ja hyvinvointialueista. Muut ostajat eivät ole mukana.

18,2 t. €maksettu vuonna 2024

1 julkinen ostaja

Suurimmat ostajat, kaikki vuodet

  • Liikenne- ja viestintäministeriön hallinnonala
    18,2 t. €

Julkaisijat ilmoittavat summat osin arvonlisäveron kanssa, osin ilman, joten pidä summia suuntaa antavina.

Lähde: Valtiokonttori, tutkihankintoja.fi-ostolaskut (CC BY 4.0) · tilanne 2024

Yritystiedot

Y-tunnus0887851-2Kaupparekisteri
Rekisteröity1992Kaupparekisteri
Näytä kaikki

Rekisteritiedot

Y-tunnus
0887851-2
ALV-numero
FI08878512
Tila
Rekisterissä
Rekisteröintipäivä
27.5.1992
Työnantajarekisteri
1.1.1996 alkaen
Arvonlisäverorekisteri
1.6.1994 alkaen
Ennakkoperintärekisteri
1.3.1995 alkaen

Muut rekisteröidyt nimet

  • Test World
  • UTAC Ivalo

Lähde: Patentti- ja rekisterihallitus (PRH), YTJ:n avoin data (CC BY 4.0) · tilanne 6.10.2026

Hyvä tietää

Toimipisteet

France, UK, China, Finland, USA, Japan, Morocco, Romania, Italy

Omistus

UTAC Holding was formed in 2021 through the union of UTAC CERAM and Millbrook; Test World (Finland) was acquired by Millbrook in 2015.

Verkkosivujen teknologia

Analytiikka
Google Analytics

Lähde: JobCrawlsin analyysi: yrityksen verkkosivujen tarkistus · tilanne 6.10.2026

Sijainti

Ladataan karttaa…

Avoin hakemus

Avoimen hakemuksen lähettäminen yritykselle UTAC Automotive Testing Finland on JobCrawlsilla helppoa, oli sopivaa paikkaa juuri nyt auki tai ei:

  • Seuraa yritystä UTAC Automotive Testing Finland yllä olevalla painikkeella, niin ilmoitamme heti kun sopiva paikka avautuu.
  • Merkitse lähettämäsi hakemus My Jobs -seurantaan, niin tiedät aina, mihin olet jo hakenut.
Työnantajan kuvaus

UTAC Automotive Testing Finland näkyy JobCrawlsin työmarkkinadatassa perustuen työpaikkailmoituksiin, joita seuraamme Suomessa (ei välttämättä kotipaikka tai rekisteröity sijainti). Toimiala: Muu tekninen testaus ja analysointi. Sijainti: Ivalo. JobCrawls-työnantajapisteet: D. Rekrytointi on viime kuukausina kasvussa.

Yleisimmät roolit ilmoituksissa: Sales Manager, Test Engineer, Talouskoordinaattori / Finance Coordinator. Etätyöilmoitusten osuus: noin 0 %.

Rakenteinen tieto työnantajasta

Yrityksen profiilin yhteenveto
TunnuslukuArvo
objectIDUTAC Automotive Testing Finland Oy
companyNameUTAC Automotive Testing Finland Oy
industryEnOther technical testing and analysis
industryFiMuu tekninen testaus ja analysointi
industrySvÖvrig teknisk provning och analys
registryCityIvalo
hiringTrendgrowing
employerScore39
remotenessRemotePct0
remotenessHybridPct8
Työnantajapisteiden erittely
TunnuslukuArvo
payScore0.5
flexibilityScore0.08333333333333333
stabilityScore0.6087014586848902
growthScore0.5416666666666666
Etä-, hybridi- ja lähityöilmoitukset
LuokkaIlmoitukset (otos)
Remote0
Hybrid1
Onsite11
total12
Yleisimmät roolit (aggregaatti)
LuokkaIlmoitukset (otos)
Sales Manager2
Test Engineer2
Talouskoordinaattori / Finance Coordinator1
Taloushallinnon assistentti / Finance Assistant1
Test Driver1
Assistant1
Track maintenance worker1
Testiavustaja (Test Assistant) auto- ja rengastestaukseen talvikaudeksi1
Asiakaskoordinaattori (Customer Coordinator)1
Accountant1
Rekrytointisijainnit (aggregaatti)
LuokkaIlmoitukset (otos)
Inari, Finland10
Ivalo, Finland1
Remote - Finland1
Kuukausittainen ilmoitusmäärä
KuukausiIlmoitukset
2026-032
2026-041
2026-052
2026-095
2026-102
Talousluvut (kun saatavilla)
TunnuslukuArvo
taxableIncome 20242884983
taxesTotal 2024576414
taxableIncome 20233270245
taxesTotal 2023657049
taxableIncome 2022932947
taxesTotal 2022189589
taxableIncome 20212337083
taxesTotal 2021470417
taxableIncome 2020526456
taxesTotal 2020107099
YTJ / kaupparekisteri
TunnuslukuArvo
registryBusinessId0887851-2
registryStatusregistered
registryRegistrationDate1992-05-27