Myyjän palkka on tyypillisesti 2 910 € kuukaudessa.
Mediaanipalkka on 2 910 € ja keskipalkka 3 200 € kuukaudessa. Luvut perustuvat Tilastokeskuksen tilastoon ammattiryhmän ”Myyjät” ansioista (2024), korotettuna nykytasolle (heinä–syyskuu 2026). Verojen jälkeen käteen jää noin 2 320 €. Palkan kertovissa työpaikkailmoituksissa mediaani on 2 154 € (904 ilmoitusta).
Jokainen työpaikkailmoitus lasketaan kerran, joten paljon ilmoittavat työnantajat painavat enemmän.
Päivitetty 4. marraskuuta 2026Käytä lähteenä
Kirjoita peruspalkkasi kuukaudessa, niin näet sen käyrällä. Lukua ei tallenneta eikä lähetetä.
Käyrä näyttää Tilastokeskuksen tilaston ammattiryhmän ansioista nykytasolle korotettuna (heinä–syyskuu 2026). Merkit näyttävät, paljonko palkka eroaa työpaikkailmoituksissa, suhteutettuna käyrään (904 ilmoitusta, joissa palkka kerrotaan). Ontto pallo: alle 20 ilmoitusta.
| Tekijä | Ero | Arvioitu palkka | Ilmoituksia |
|---|---|---|---|
| Myyntipuhe | +2 470 € | 5 380 € | 27 |
| Myyntitekniikat | +478 € | 3 388 € | 47 |
| Myyntitaidot | +388 € | 3 298 € | 108 |
| Englannin kieli | +363 € | 3 273 € | 217 |
| Keskitaso | +266 € | 3 176 € | 660 |
| Juniori | +241 € | 3 151 € | 136 |
| Myynti | +174 € | 3 084 € | 117 |
| Harjoittelija | +146 € | 3 056 € | 105 |
| Espoo | +78 € | 2 988 € | 49 |
| Henkilöstöpalveluyritys | +59 € | 2 969 € | 222 |
| Jyväskylä | +54 € | 2 964 € | 50 |
| Helsinki | +34 € | 2 944 € | 87 |
| Vantaa | +32 € | 2 942 € | 42 |
| Asiakaspalvelu | −76 € | 2 834 € | 715 |
Valitse, mikä sopii omaan työhösi. Jokainen valinta siirtää 2 910 € mediaania sen mukaan, kuinka eri tavalla sen ilmoitukset maksavat, ja vähemmän, jos ilmoituksia on vain muutama. Työpaikkojen sivuilla ja hakutuloksissa palkka arvioidaan samalla tavalla.
Ilman valintoja arvio on ammatin mediaani, 2 910 € kuukaudessa (keskimmäinen puolisko 2 440 €–3 940 €).
Kaupan työehtosopimus: taulukkopalkka on vähintään 2 101 € kuukaudessa (13,13 € tunnilta) (palkkaryhmä B, 2. vuosi, muu Suomi, 1.8.2026 alkaen). Se on vähimmäispalkka: työnantaja voi maksaa enemmän, ei vähemmän.
Palkkataulukot ja lisät työehtosopimuksessa →Työpaikkailmoitukset kertovat peruspalkan. Tilastokeskus laskee mukaan kaikki ammatissa toimivat, vuorolisät mukaan lukien.
Ammattiryhmässä myyjät oli syyskuun 2026 lopussa 11,9 työtöntä työnhakijaa avointa työpaikkaa kohden, kun työnvälitysrekisterin lisäksi lasketaan mukaan JobCrawlsin ilmoitukset. Pelkän rekisterin mukaan luku on 14,4: rekisteri näkee vain julkisille työvoimapalveluille ilmoitetut työpaikat, ja moni työpaikka, varsinkin asiantuntijatyö, ilmoitetaan vain muualla.
Mitä pienempi luku, sitä kireämmät työmarkkinat: työpaikkoja on enemmän työnhakijaa kohden, ja työnantajat kilpailevat tekijöistä kovemmin. Kaikissa ammateissa yhteensä luku on 9,7 (pelkässä rekisterissä 12,1).
JobCrawlsin analyysi Tilastokeskuksen ja JobCrawlsin aineistoista. Työttömät työnhakijat ja avoimet työpaikat: Tilastokeskus, Työnvälitystilasto (CC BY 4.0), syyskuun 2026 lopussa. Avoimet työpaikat ovat rekisterin työpaikat sekä ne JobCrawlsin ilmoitukset, joita ei ole Työmarkkinatorilla. Yksi ilmoitus voi koskea useaa paikkaa, ja ilmoitukset, joita emme pystyneet sijoittamaan ammattiryhmään, on jätetty pois. · Datan käyttö
Arvio perustuu laajempaan ammattiryhmään: Sales workers
Korkea altistuminen
Tutkimusten mukaan tekoäly todennäköisemmin muuttaa osaa tästä työstä kuin korvaa sen kokonaan.
Lähde: OECD: Automation, skills use and training (Nedelkoska & Quintini, 2018)
Kaikki sivun luvut: keitä ne koskevat ja mistä ne tulevat. Pääluku on Tilastokeskuksen; työpaikkailmoituksista otetaan vain erot kaupunkien, sektorien, kokemustasojen, taitojen ja kielten välillä.
Kokoaikaiset palkansaajat ammattiryhmässä ”Myyjät”, 43 777
904 ilmoitusta, joissa palkka kerrotaan
| Luku | € / kk | Ketä luku koskee | Ajankohta | Lähde |
|---|---|---|---|---|
| Mediaanipalkka, arvio nykytasolla | ≈2 910 € | Kokoaikaiset palkansaajat ammattiryhmässä ”Myyjät”, 43 777 | heinä–syyskuu 2026, arviomme | Vuoden 2024 luvut × palkkakehitys sen jälkeen (+6,6 %, 14uw/14uv) ↗ |
| Keskipalkka, arvio nykytasolla | ≈3 200 € | |||
| Haitarin ala- ja yläneljännes, arvio nykytasolla | ≈2 590 € – 3 560 € | Luettu käyrältä, joka kulkee alimman kymmenyksen, mediaanin ja ylimmän kymmenyksen kautta | ||
| Mediaanipalkka | 2 729 € | 2024 | Tilastokeskus 15au | |
| Keskipalkka | 2 998 € | |||
| Alimman ja ylimmän kymmenyksen raja | 2 221 € / 4 154 € | |||
| Ilmoitusten alkupalkan mediaani | 2 154 € | 904 ilmoitusta, joissa palkka kerrotaan | Viimeiset 12 kuukautta | JobCrawls |
Tilastokeskus julkaisee ammattikohtaiset ansiot kerran vuodessa; uusimmat ovat vuodelta 2024. Kuten palkkasivullamme, korotamme jokaisen luvun sen mukaan, paljonko kokoaikaisten keskipalkka on sen jälkeen noussut niillä työnantajasektoreilla, joilla ammatissa työskennellään. Nykytason luvut ovat siis arvioita (≈).
Lukuja saa lainata ja käyttää vapaasti, myös kaupallisesti, kun lisäät linkin tälle sivulle.
Myyjän palkka 2026: mediaani 2 910 € kuukaudessa (JobCrawls, Tilastokeskuksen ansiotilastojen pohjalta, päivitetty 4. marraskuuta 2026). https://www.jobcrawls.com/fi/palkka/myyja
JobCrawls (2026). Myyjän palkka 2026. Päivitetty 4. marraskuuta 2026. https://www.jobcrawls.com/fi/palkka/myyja
<a href="https://www.jobcrawls.com/fi/palkka/myyja">Myyjän palkka 2026</a> (JobCrawls)
Lyhyet vastaukset samoista luvuista.
Kielitaito
21 % avoimista ilmoituksista vaatii englantia
Vaaditut kielet 138 avoimessa ilmoituksessa: Suomi 96 %, Ruotsi 6 %, Englanti 21 %.
Työnantajan avoimissa ilmoituksissa ilmoitettu mediaanipalkka.
| Työnantaja | Sektori | Ilmoituksia | Mediaani kuukaudessa |
|---|---|---|---|
| Osuma Henkilöstöpalvelut Oy | Henkilöstöpalveluyritykset | 6 | 3 170 € |
| Alko Oy | Yksityiset työnantajat | 4 | 2 189 € |
| Biltema | Yksityiset työnantajat | 3 | 2 088 € |
| Biltema Suomi Oy | Yksityiset työnantajat | 3 | 2 088 € |
Työnantajat, joilla on vähintään 3 palkan kertovaa avointa ilmoitusta.
| Brutto kuukaudessa | Käteen kuukaudessa | |
|---|---|---|
| Pienimmin ansaitseva kymmenys | 2 367 € | 1 975 € |
| Mediaani | 2 910 € | 2 320 € |
| Parhaiten ansaitseva kymmenys | 4 427 € | 3 133 € |
Bruttopalkka: Tilastokeskus. Käteen jäävä summa tuloverojen (keskimääräinen kunnallisvero, ei kirkollisveroa) sekä palkansaajan eläke- ja työttömyysvakuutusmaksujen jälkeen.
Palkki näyttää P25–P75-vaihteluvälin. Pystyviiva = mediaani. Kaikki arvot ovat euroa/kk.
Korkein palkka maksetaan kaupungissa Oulu, ja sinne jää myös eniten vuokran jälkeen: 1 571 € kuukaudessa, kun yksiön vuokra on maksettu. Se on 353 € enemmän kuin kaupungissa Helsinki.
| Kaupunki | Palkka | Käteen | Yksiön vuokra | Jää |
|---|---|---|---|---|
| Oulu | 2 593 € | 2 101 € | 530 € | 1 571 € |
| Turku | 2 425 € | 2 021 € | 568 € | 1 453 € |
| Tampere | 2 373 € | 1 978 € | 605 € | 1 373 € |
| Jyväskylä | 2 195 € | 1 860 € | 528 € | 1 332 € |
| Vantaa | 2 251 € | 1 927 € | 690 € | 1 237 € |
| Espoo | 2 251 € | 1 948 € | 715 € | 1 233 € |
| Helsinki | 2 251 € | 1 948 € | 730 € | 1 218 € |
Palkka on kaupungin työpaikkailmoitusten mediaani. Käteen jäävä summa tuloverojen (kaupungin vuoden 2026 kunnallisvero, ei kirkollisveroa) sekä palkansaajan eläke- ja työttömyysvakuutusmaksujen jälkeen. Vuokra on vapaarahoitteisen yksiön kokonaisvuokran mediaani 2026 (3. neljännes). Espoon luku kattaa Espoon ja Kauniaisten. Vuokrat: Tilastokeskus, asuntojen vuokrat (CC BY 4.0)
Ilmoitetun palkan mediaani ilmoituksessa mainitun tehtävätason mukaan.
| Taso | Ilmoituksia | Mediaani kuukaudessa |
|---|---|---|
| Harjoittelija | 105 | 2 037 € |
| Juniori | 136 | 2 251 € |
| Keskitaso | 660 | 2 153 € |
Luvut: avoimet ilmoitukset, joissa asia mainitaan, yhteensä 138 ilmoituksesta.
Ilmoitettu palkka verrattuna mediaaniin 2 910 €.
81 työnantajalla on juuri nyt avoimia työpaikkoja tähän rooliin.
Myyjät ovat suoraan yhteydessä asiakkaisiin. He antavat yleistä neuvontaa asiakkaille.
Kuvaus: ESCO-ammatti ”myyjä”. Tämä palvelu käyttää Euroopan komission ESCO-luokitusta.