Tampere on Suomen toiseksi suurin kaupunki ja sen teollisuus- ja insinöörityön sydän. Tämä identiteetti muovaa suoraan sen työmarkkinoita: teknologia johtaa kaikkea rekrytointia 227 aktiivisella ilmoituksella — 35 % kokonaismäärästä — kun taas rakentaminen on toiseksi suurin ala 19 %:lla. Tampere tarjoaa vakaata, kokoaikaista työskentelyä teknisillä aloilla, kilpailukykyisiä palkkoja suhteessa elinkustannuksiinsa ja vahvan osaamisputken yliopistoiltaan.
643
aktiivista ilmoitusta · Tampere (kaupunki) · viimeiset 30 pv
€2,600
kokonaismediaanipalkka/kk
35%
Teknologia — hallitseva ala

Lähde: jobcrawls.com · viimeiset 30 päivää · maaliskuu 2026 · vain Tampere kaupunki · palkkamediani perustuu 78 ilmoitukseen, joissa kuukausipalkka ilmoitettu (12 % kaikista)

Missä Tampere rekrytoi

Teknologia hallitsee Tampereen työmarkkinoita tavalla, jolla ei ole vastinetta missään muussa suuressa suomalaisessa kaupungissa — 227 ilmoitusta 643 yhteensä, eli 35 %. Rakentaminen on toiseksi suurin ala 121 ilmoituksella (19 %), jota seuraa terveydenhuolto 102 ilmoituksella (16 %). Tämä kolmen alan yhdistelmä — teknologia, rakentaminen, terveydenhuolto — muodostaa 70 % kaikista Tampereen ilmoituksista, luoden erittäin keskittyneet markkinat selkeällä teknisellä identiteetillä.
Suurimmat rekrytointialat — Tampere

Aktiiviset ilmoitukset · viimeiset 30 päivää · Tampere

Teknologia
227 (35%)
Rakentaminen
121 (19%)
Terveydenhuolto
102 (16%)
Myynti
31 (5%)
Asiakaspalvelu
30 (5%)
Majoitus & ravintola
19
Siivous
14
Kuljetus
13
Koulutus
12
Tampereen alakoostumus on Helsingin käänteinen. Helsingissä terveydenhuolto johtaa ja teknologia on lähellä perässä. Tampereella teknologia johtaa selvällä marginaalilla ja terveydenhuolto on kolmantena. Rakentamisen 19 %:n osuus Tampereella on myös huomattavasti suurempi kuin sen 8,8 % Helsingissä. Insinöörityön, ohjelmistokehityksen tai rakentamisen ehdokkaille Tampereen erikoistyönantajien keskittymä tekee siitä yhden Suomen vahvimmista alueellisista markkinoista näille erityistaidoille.

Palkkatrendit Tampereella

Palkkatiedon ilmoittavien Tampereen ilmoitusten kokonaismediaanipalkka kuukaudessa on €2 600, perustuen vain 78/643 ilmoitukseen — 12 %:n ilmoitusaste, alhaisin kaikista tämän datasarjan suurista suomalaisista kaupungeista. Tämä tarkoittaa, että 88 % Tampereen ilmoituksista ei anna palkkatietoja, joten lukua tulisi pitää osittaisena signaalina eikä koko markkinan vertailukohteena. Erottuvien alojen joukossa terveydenhuolto tarjoaa luotettavimman vertailukohdan €2 949/kk (n=32). Teknologian luku €2 400 (n=21) on lähes varmasti alan aliedustus — katso alla olevan kaavion huomio.
Erottuvat palkat aloittain — Tampere

Kuukausipalkan mediaani · vain ilmoitetut · 12 % ilmoitusaste · ei edusta koko markkinaa

Koulutus
€4,700 (n=2 ⚠)
Tutkimus
€4,100 (n=2 ⚠)
Henkilöstöhallinto
€3,931 (n=2 ⚠)
Terveydenhuolto
€2,949 (n=32)
Rakentaminen
€2,662 (n=6)
Asiakaspalvelu
€2,400 (n=3)
Teknologia
€2,400 (n=21)
Myynti
€2,200 (n=9)
Tampereen teknologiapalkkaluku (€2 400, n=21) ansaitsee tarkastelun. Teknologia on Tampereen suurin ala 227 ilmoituksella, mutta vain 21 niistä paljasti kuukausipalkan — 9 %:n ilmoitusaste. €2 400:n mediaani heijastaa todennäköisesti ilmoitettujen teknologiapalkkojen alapäätä, mahdollisesti vääristynyt kohti junior- tai määräaikaisia rooleja, joiden todennäköisemmin listataan palkka. Seniori- ja kokeneen tason teknologiaroolit, jotka eivät yleensä paljasta palkkaa, todennäköisesti vaativat huomattavasti enemmän. Käytä tätä lukua pohjatasona, ei vertailukohteena.

Etä- ja hybridityö Tampereella

Tampere on ylivoimaisesti paikan päällä -markkina. 628 luokitellusta ilmoituksesta 589 on täysin paikan päällä (93,8 %), 38 tarjoaa hybridityötä (6,1 %) ja vain 1 ilmoitus on täysin etätyötä. Kaupungin vahvuus rakentamisessa, valmistukseen liittyvässä teknologiassa ja infrastruktuuritöissä tarkoittaa, että fyysinen läsnäolo on aito operatiivinen vaatimus suurimmalle osalle sen rooleista.
93.8%
Paikan päällä — selvästi yli kansallisen keskiarvon
589 ilmoitusta
6.1%
Hybridityö
38 ilmoitusta
0.2%
Täysin etätyö
1 ilmoitus
vs Suomi Kansallinen hybridityöosuus: 8,7 % · Tampereen hybridityöosuus: 6,1 % · Tampere on enemmän paikan päällä kuin kansallinen keskiarvo ja huomattavasti vähemmän joustava kuin Helsinki (23,5 % hybridityö).
38 olemassa olevaa hybridilistausta Tampereella on todennäköisesti keskittynyt tietämyspohjaisiin teknologia- ja yrityspalvelurooleihin — se markkinan siivu, jossa Tampere kohtaa kansallisen hybridynormin. Ehdokkaat, joiden työ on aidosti paikasta riippumatonta, tulisi tietää, että Tampereen paikalliset ilmoitukset tarjoavat hyvin rajallisen joustavuuden, ja he saattavat löytää enemmän etätyöyhteensopivia mahdollisuuksia hakemalla kansallisesti tai katsomalla kansainvälisiä etätyörooleja.

Työsuhdetyypit ja kokemustaso

Kokoaikainen työsuhde kattaa 75 % luokitelluista Tampereen ilmoituksista — suuremman osuuden kuin Helsingin 67 % — mikä on yhdenmukainen kaupungin insinöörityön ja projektilähtöisen työllistymisrakenteen kanssa. Osa-aikaiset ja määräaikaiset roolit muodostavat yhteensä 16 %. Tampereen markkinat ovat selvästi suuntautuneita pitkäaikaiseen ammatilliseen sitoutumiseen.
Työsuhdetyyppijakauma
Kokoaikainen
75%
Osa-aikainen
9%
Määräaikainen
6%
Kesätyö
3%
Kokemustaso (luokitellut)
Mid-Level
74% (309)
Junior
11% (44)
Manager
6% (25)
Senior
6% (24)
Intern
3% (12)
Tampereen kokemustason jakauma on vieläkin enemmän keskittynyt kokeneeseen tasoon kuin Helsingin — 74 % vs 63 %. Senioritason roolien pienempi osuus (6 % vs 12 % Helsingissä) heijastaa Tampereen työllistymisrakennetta, jossa suurten organisaatioiden seniori- ja johtajapaikat sijaitsevat useammin Helsingissä. Junioritason roolit ovat suhteessa hieman korkeammat (11 %) kuin Helsingissä, mikä on yhdenmukaista kaupungin vahvan yliopistoosaamisputken kanssa, joka syöttää teknologia- ja insinöörityönantajia.

Mitä tämä tarkoittaa työnhaussasi

  • 1
    Tampere on Suomen paras markkina teknologia- ja insinööriehdokkaille Teknologian ollessa 35 % ja rakentamisen 19 % yli puolet Tampereen ilmoituksista on erikoistuneilla teknisillä aloilla. Millään muulla suurella suomalaisella kaupungilla ei ole tätä keskittymää. Ohjelmistoinsinööreille, sulautettujen järjestelmien asiantuntijoille, valmistusteollisuuden insinööreille ja rakennusalan ammattilaisille Tampereen työnantajatiheys näillä aloilla on aidosti vahva.
  • 2
    Suunnittele olevasi paikan päällä — joustavuus on minimaalista 93,8 % ilmoituksista ollessa paikan päällä ja vain 6,1 % hybridityötä, Tampere on yksi Suomen eniten paikan päällä -hallituista työmarkkinoista. Ehdokkaat, jotka tarvitsevat tai suosivat vahvasti etä- tai hybridijärjestelyjä, löytävät täältä hyvin rajallisia vaihtoehtoja. Fyysinen läsnäolo Tampereella ei ole odotus — se on lähes yleismaailmallinen todellisuus tällä markkinalla.
  • 3
    Kokonaismediaanipalkka on €2 600 — mutta vain 12 % ilmoituksista paljastaa palkan Tampereella on alhaisin palkkatiedon ilmoitusaste kaikista tämän datasarjan suurista suomalaisista kaupungeista. €2 600:n mediaani on johdettu 78 ilmoituksesta ja sitä tulisi käyttää vain karkeana suuntaviivana. Terveydenhuollon €2 949 (n=32) on luotettavin alakohtainen vertailukohta. Teknologian luku €2 400 (n=21) aliarvostaa lähes varmasti todellisia teknologiapalkkoja — pidä se pohjatasona eikä vertailukohteena. Täydellisemmän kuvan saamiseksi ristiinviittaa kansallisen palkkatiedon kanssa omalle roolillesi.
  • 4
    Elinkustannukset tekevät Tampereesta kilpailukykyisen todellisessa ostovoimassa Tampereen palkkaluvut ovat Helsinkiä alhaisempia absoluuttisina arvoina, mutta niin ovat myös elinkustannukset. Vuokra, liikenne ja päivittäiskulut Tampereella ovat merkittävästi alhaisemmat kuin pääkaupungissa. Ehdokkaille, jotka punnitsevat Tampere-tarjousta Helsinki-tarjousta vastaan, elämänlaatuun suhteutettu vertailu on lähempänä kuin raakaluvut antavat ymmärtää.
🏭
jobcrawls.com
Hae live-Tampere-työpaikkailmoituksia englanniksi, ruotsiksi tai suomeksi. Suodata aloittain, kokemustason, palkkaluokan ja etätyövaihtoehtojen mukaan — ilmaiseksi, ei tiliä tarvita. Hae Tampere-töitä →

Tietoja datasta

Kaikki tällä sivulla olevat luvut perustuvat 643 aktiiviseen työpaikkailmoitukseen, joiden primary_location_en = "Tampere, Finland", kattaen viimeiset 30 päivää maaliskuusta 2026 alkaen. Palkkatiedon ilmoittaminen Tampereella on rajallista — vain 78/643 ilmoituksesta (12 %) sisältää kuukausipalkkatietoja. 227 ilmoitusta (35 %) ilman kokemustasoluokitusta on jätetty pois kokemustasokaaviosta. 15 ilmoitusta ilman työskentelytapaluokitusta on jätetty pois prosenttilaskuista.